Esikoinen tulossa - kirjavinkkejä?
Meille on tulossa vauva, ja jännittää kovin, miten sen kanssa sitten pärjään. Miten sitä pitää hoitaa käytännössä, mitä sen kanssa tehdään, miten se nukkuu, miten imetetään jne. Elämässäni ei ole ollut muita vauvoja koskaan, minulla ei ole sisaruksia eikä meillä ollut tuttavaperheitä, joissa olisin törmännyt vauvoihin. Olen ihan avuton! Osaisiko joku neuvoa jonkin hyvän opuksen, jossa olisi hyviä käytännön vinkkejä vastasyntyneen (ja vähän vanhemmankin) vauvan jokapäiväiseen hoitoon?
Kommentit (10)
Kirjoittanut Vicky Iovine. Ei noissa nyt neuvoja varsinaisesti ole, mutta vertaistukea.
Williams: Vauvanhoito - opas aloittelijoille
Rennosti vain. Kunhan et pudota, tahallasi satuta tai laiminlyö vauvaa, et voi juuri tehdä mitään ihan hirveän väärin :) Suosittelisin ihan Liisa Keltikangas-Järvisen Tempperamentti kirjaa. Vauvat on jo syntyessään ihan erilaisia ja varustettu omilla tempperamenteillaan. On siis ihan hyvä heti miettiä millainen persoona se oma, vastasyntynyt on.
lainaa Ritva Kuusiston Imetän ja hoivaan. Itse tykkäsin siitä kovasti.
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=000719823X
(Jos englanniksi lukeminen onnistuu)
kun tuli julki kuinka sekaisin se nainen on.
-ohis
Suomalainen vauvakirja on tosi hyvä. Tosi laaja odotuksesta vastasyntyneitten hoitamiseen aina leikki-ikäisten kasvatukseen. Kattaa kyllä koko skaalan :) Itse sain sen juuri synttäri lahjaksi viime keväänä ja kyllä tykkään, on tosi hyvä opus.
ja hyvin moneen makuun. Suosittelen, että aloitat ihan kirjastosta, niin voit rauhassa tutustua ja etsiä mieleisesi kirjan.