Annatko lasten mennä uimahallissa kylmäaltaaseen?
Kommentit (13)
en kyllä keksi mitään syytä miksi se pitäisi kieltää.
vaikka en mitenkään ymmärrä, mitä hienoa siinä on. Sinne vaan on mentävä vaikka väkisin.
Saavat myös kotisaunasta käydä ulkona pakkasessa ja vaikka pyörähtää hangessa, jos uskaltavat. Ja yleensä uskaltavat.
Enpä tiedä miksi en antaisi...?
Hypotermia on näköjään monille vieras käsite
Ihan tuttu käsite. Miten se liittyy kylmäaltaaseen pulahtamiseen?
Kaikkea saavat kokeilla ja oppia uusia asioita stä kautta.
Hypotermian vaaraa tuskin uimahallin kylmäaltaassa on lapsella, joka on uimassa vanhempiensa kanssa.
Vai etkö itse ole koskaan kokeillut? Tai avantoa? Itse kokeilin kylmäallasta ensimmäisen kerran 6-vuotiaana, ei sinne olemaan mennä, vaan ihan kastautumaan.
Näin kun äiti kielsi lastaan menemästä kylmäaltaaseen, koska "se on aikuisille". Heti heidän jälkeensä tuli perhe, jonka samanikäiset lapset pulahtivat uimaan kylmäaltaaseen. ap
Meidän uimahallissa kylmäallas on noin puolitoista metriä syvä, joten ihan pieniä sinne ehkä ei oikeasti kannata päästää.
Päästän ne talviuintipaikalla avantoonkin, jos haluavat mennä. Aika harvoin menevät, vaikka kylmäaltaassa räpiköivät joka hallireissulla.
Lapset 6, 8 ja 11.
minäkin kiellän ihan vain siitä syystä, että se on niin syvä ja itse en sinne todellakaan mene mukaan.
uimahallissa kärsinyt hypotermiasta? En ole kuullut yhdestäkään tapauksesta.
Hypotermia on näköjään monille vieras käsite
Ihan tuttu käsite. Miten se liittyy kylmäaltaaseen pulahtamiseen?
Miksi en antaisi?
Pari kertaa vaan on käynyt.