Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

kertokaas palstatohtorit mikä mun koipea vaivaa?

Vierailija
27.01.2013 |

Polvi jo parin vuoden ajan ajoittan kipuillut rappuja noustessa.

Nyt viimeisen puolen vuoden aikana esim lattialla muksun kanssa leikkiessä ja siitä ylösnoustessa saatta polvi olla todella kipeä ja jäykkä muutaman minuutin ajan, jonka jälkeen taas ihan ok. Kipu saattaa välillä tuntua sääressä ja reidessä (kipu siis tuntuu selkeästi luussa, ei lihaksissa).

Myös pari kertaa yöllä vessakäynnillä polvi ollut todella kipeä ja säteillyt koko jalkaan ja tällöin jalka "mennyt alta".

Samoin jos esim juoksen muutaman metrin vaikkapa bussiin polveen sattuu.

Sairastan selkärankareumaa, joka ollut jo muutaman vuoden lähes kivuton, enkä ole siihen reumalääkkeitä ottanut pariin vuoteen ollenkaan.

Mietin, että voisko olla siihen liittyvää tää jalan kipuilu?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovat vielä pubissa, tai sitten kaameassa krapulassa.

Vierailija
2/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

polvinivelen rustovauriolta tai alkavalta kulumalta, reumataudit voi tälle altistaa, samoin ylipaino, jos sulla sellaista on. Degeneratiivinen kierukkarepeämä tai nivelen rustoinen tai luinen irtokappale voi myös oireilla näin. Joskus polvinivelen kipu säteilee laajalti ympäristöönsä, monesti lonkkaan saakka. Käy lääkärissä ja tutkimuksen perusteella voi olla aiheellista ottaa polvista ns. kuormituskuva, jossa selviää nivelraon korkeus ja mahd. muut kulumamuutokset sekä irtokappaleet, toki poissuljetaan luukasvaimet ym. samalla, nämä kyllä todella harvinaisia. Jos kipuilu jatkuu hankalana ja haittaa elämää, voi polven joutua tähystämään tai kuvaamaan magneetilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pituutta mulla 173cm ja painan 73kg, joten en usko että toi kilomäärä vielä kipuja aiheuttaa.

Pitää varmaa mennä käymään vaivan kanssa työterveyslekurilla, jos vaan kehtaan.

Muiden vaivojen takia tullut siellä rampattua vuosien aikana useastikin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä yksi