Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sähkötupakasta asiaa

Vierailija
16.01.2013 |

Uusimpia keinoja päästä tupakoinnista eroon on vuonna 2000 kiinalaisen keksijän Hon Likin kehittämä sähkötupakka. Tuote on idealtaan erinomainen. Se pystyy tarjoamaan tupakoivalle henkilölle käytännössä kaikki tupakoinnin ”hyvät puolet” ilman sen huonoja puolia. Tupakoija saa tyydytyksen nikotiiniriippuvuuteensa, sekä saman tupakoinnista opitun tavan/käyttäytymismallin. Sähkötupakka ei kuitenkaan sisällä syöpää aiheuttavia karsinogeenejä, häkää tai tervaa. Se ei haise, eikä se aiheuta passiivista tupakointia ympärillä oleville ihmisille.



Miksi sitten näin loistava keksintö on kuitenkin niin haukuttu ja parjattu? Miksi sen käyttöä halutaan ennemminkin rajoittaa, kuin suosia?



Virallisena perusteluna käytetään sähkötupakan laajamittaisten tutkimusten puutetta. Ei voida kiistatta osoittaa, että tuote olisi täysin vaaraton käyttäjälleen, joten se on siten parasta kieltää. Argumentti on sikäli hyvin ontuva, kun me kaikki toisaalta tiedämme tupakoinnin vaarallisuuden. Tupakka tapaa miltei satavarmasti, joten vaikkei sähkötupakka täydellisen vaaraton olisikaan, on se silti vähintään moninkerroin tupakkaa parempi vaihtoehto. Sanalla ”vaihtoehto” on myös iso painoarvo, sillä sitä sähkötupakka edustaa. Mikäli henkilö ei käytä sähkötupakkaa, hän todennäköisesti polttaisi savukkeita.



Nikotiiniriippuvuudessa ei myöskään aikaisemmin ole tunnettu käsitettä ”korvaushoito”. Vieroitushoitoon on ollut lääkkeitä laastareista purukumeihin, mutta vasta sähkötupakan tullessa alettiin puhua korvaavasta hoidosta. Hoitomenetelmä on miltei identtinen heroiiniriippuvaisten Subutex-korvaushoidossa. Ei kukaan tietääkseni väitä kyseisen hoidon olevan täysin vaaratonta, mutta silti se yleisesti sallitaan, koska sen tiedetään olevan huomattavasti heroiinin käyttöä vaarattomanpaa.



Epävirallinen perustelu sähkötupakoinnin parjaamiselle ja haukkumiselle on vallitseva tupakanvastainen ilmapiiri. Tupakka ei vain aiheuta syöpää käyttäjälleen, vaan se edustaa syöpää koko vallitsevassa yhteiskunnassa. Tupakka on yksinkertaisuudessaan vain paha ja siitä ei tarvitse keskustella sen enempää. Sähkötupakka kun muistuttaa tupakkaa ja se vielä antaa ”nautintoa” tupakoitsijalle, sen täytyy siis olla paha asia.



On hassua huomata miten esimerkiksi jotkin työpaikat kieltävät sähkötupakan käytön sisätiloissaan, mutta toisaalta sallivat Nicoretten jo vuosia sitten lanseeraaman inhalaattorin. Se kun ei näytä niin tupakoinnilta (joka on lähtökohtaisesti paha, koska se on paha) ja siitä ei tule savulta näyttävää höyryä. Tuote itsessään on kuitenkin hyvin samankaltainen, vain nikotiinipitoisuuksissa on isoja eroja.



Vielä hassumpaa on kun kiinnittää huomiota siihen, ketkä sähkötupakan käyttöä eniten vastustavat. Sitä vastustavat eniten nimenomaan tupakointia vastustavat henkilöt. Tämä toki on ymmärrettävissä äsken kertomani periaatteen vuoksi (että tupakka on yleisesti vain paha asia), mutta sikäli ristiriitainen, että kyseisen tuotteen avulla henkilöt eivät enää polta tupakkaa. Joka siis on näiden henkilöiden alkuperäinen ja oikea vastustuksen kohde.



Itse en näe ainoatakaan järkiperustetta sille, miksei jokainen tupakoitsija siirtyisi tai ainakin kokeilisi sähkötupakkaa. Perusteluna olen kuullut usein kliseen: ”kun lopetan, niin lopetan sitten kerrasta kaikki”. Hyvä periaate, jota ei voi kun kannattaa. Mutta koska tuo päivä tulee? Nämä samat henkilöt polttavat kuukaudesta toiseen savukkeita odotellen ”sitä päivää”. Joten miksi ei siirtyä sähkötupakkaan jo nyt heti ja jäädä sitten odottamaan sitä päivää, kun nikotiinituotteiden käyttö päättyy kuin seinään?



Sähkötupakasta tulemme taatusti kuulemaan tulevaisuudessa lisää ja hyvä niin. Jokainen vältetty syöpä tai keuhko- tai verisuonitauti on voitto. Jokainen säästetty euro valtion terveydenhuoltokustannuksista on aina euro kotiinpäin. Voi olla että sähkötupakka tulee hoitomuodoksi Suomessa lääkärin määräyksellä, mutta sekin on parempi kuin nykyinen holhous ja parjaamis-politiikka.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan muissa maissa sama kuin Suomessa, en tiedä. Jos on niin tupakkayhtiöt varmaan vastustavat, koska se tosiaan tehoaa? Tiedän monta jotka ovat lopettaneet tupakoinnin kokonaan, kun ovat hankkineet sähkötupakan. Esimerkiksi oma veljeni, joka poltti tosi paljon eikä mikään muu auttanut, ei edes Champix. Lopetti samantien kun hommasi sähkötupakat. Niitä nikotiinillisia on vaan vaikea hankkia, kun ei saa Suomesta. Se tilailee niitä jostain ulkomailta netin kautta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla