Uusi käänne: Arttua etsitään koulun tiloista
Poliisille tulleiden havaintojen mukaan kadonnut Arttu olisi nähty koulurakennuksessa torstai-iltana kello 20.
Perjantaina kello 13.30 kadonneen isä, poliisin tutkija sekä joukko vapaaehtoisia lähtivät tarkistamaan koulurakennuksen kellaritiloja, käytäviä ja varastohuoneita.
Koulurakennus on tyhjillään oppilaista, joiden joululoma alkoi todistusten jaon jälkeen puolilta päivin.
Vapaaehtoiset etsijät kokoontuvat Ylöjärvellä kello 14. Maastoetsintöjä jatketaan, mikäli koulurakennuksen haravointi ei tuota tulosta. Metsäkylän koulun yläpuolella on lentänyt edelleen rajavartiolaitoksen Dormier-etsintäkone, jossa on lämpötutkakamerat
Kommentit (4)
niin sanoisin että nyt taitaa polttaa. Toivottavasti löytyy siis koululta tämä kadonnut.
Olisko voinut jäädä jonnekin lukkojen taakse?
Olisikin vaan pudottanut uuden puhelimensa hankeen eikä uskalla sen takia mennä kotiin...
Jos välimatkaa ei olisi, niin olisin itsekin etsimässä. Mutta tällä koulutuksella ja paikallistuntemuksella saattaa olla parempi että pysyn pois pätevämpien jaloista ja rukoilen että uutiset olisivat hyviä.