Puita kaatunut tielle, soitto hätänumeroon?
Kommentit (5)
Pienen yksityistien puista ei paljon kannata soitella muulle kuin moottorisahan omistajalle.
Mitä luulet, että tapahtuu kun auto ajaa vaikkapa 50 km/h päin puunrunkoa?
Mutta toki ymmärrän, että on päästävä eteenpäin. Ja jos muuta keinoa ei ole, niin ihan asiallinen osoite se hätänumero on.
Mutta kyllä ihmetytti jonkin ihmisen ajatuksenjuoksu taas kerran: Meidän metsästä oli kaatunut puu tielle ihan melkein talon kohdalta. Yhtäkkiä naapuri soitti, että miksi teillä on paloauto. No joku valopää oli soittanut hätänumeroon ja palokunta tuli raivaamaan puun pois. Vaan kun tämä on yksityistie, missä sokeakin varmasti näkee, että metsä on meidän, kun talo on tässä metsässä. Ja kaikki kulkijat ovat tuttuja muutenkin.
Niin ei voi kuin ällistyä, että miksi ihmeessä ei tullut meille sanomaan tai soittanut meille, että puu on tiellä. Ensinnäkin olisi oltu paikalla sata kertaa nopeammin kuin palokunta kymmenien kilometrien päästä. Ja toiseksi oltaisi itse voitu pilkkoa puu myyntimittoihin. Palokunta kun laittaa sen käyttökelvottomiksi pätkiksi, niin jää myyntirahat siitäkin puusta saamatta.
Onhan hätänumero olemassa, mutta joskus voisi järkeäkin käyttää.
Mutta toki ymmärrän, että on päästävä eteenpäin. Ja jos muuta keinoa ei ole, niin ihan asiallinen osoite se hätänumero on. Mutta kyllä ihmetytti jonkin ihmisen ajatuksenjuoksu taas kerran: Meidän metsästä oli kaatunut puu tielle ihan melkein talon kohdalta. Yhtäkkiä naapuri soitti, että miksi teillä on paloauto. No joku valopää oli soittanut hätänumeroon ja palokunta tuli raivaamaan puun pois. Vaan kun tämä on yksityistie, missä sokeakin varmasti näkee, että metsä on meidän, kun talo on tässä metsässä. Ja kaikki kulkijat ovat tuttuja muutenkin. Niin ei voi kuin ällistyä, että miksi ihmeessä ei tullut meille sanomaan tai soittanut meille, että puu on tiellä. Ensinnäkin olisi oltu paikalla sata kertaa nopeammin kuin palokunta kymmenien kilometrien päästä. Ja toiseksi oltaisi itse voitu pilkkoa puu myyntimittoihin. Palokunta kun laittaa sen käyttökelvottomiksi pätkiksi, niin jää myyntirahat siitäkin puusta saamatta. Onhan hätänumero olemassa, mutta joskus voisi järkeäkin käyttää.
mikäkin vitun yksityinen tie sijaitsee!!!!
Puita kaatunut tielle, soitto hätänumeroon?
Vierailija - 01.09.12 09:57 (ID 15490728)
Minusta outoa, mutta kuuluu tehdä