Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko lapsillanne Pronaxen pitänyt kuumeen matalana yön ajan?

Vierailija
22.08.2012 |

Meillä lapselle määrättiin 1v:nä Pronaxenia etä pitkävaikuttainen tehokas kuumelääke. Muistan, että ei koskaan riittänyt, ja käytettykin panadolia ja tarvittaessa buranaa päälle. No nyt taas kun lapsi 4v lääkäri suositteli, sanoi että kyllä se on tehokas ja tosiaan takaa levollisen yön. Annoin illalla vaille kahdeksalta täyden annoksen, vähän ennen puolta yötä lapsi oli aivan tulikuuma. Annoin täydet panadolit ja yhden maissa kuume alkoi laskea ja loppuyön tuntui vain pientä lämpöä. Ja virustauti kyseessä.



Miksei meillä Pronaxen tehoa? Miten teillä? Pitäisikö suosiolla unohtaa tuo jatkossa, voi sitten antaa buranaa jos panadol yksinään ei riitä.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Turha sitä on käyttää lääkettä josta ei saa tehoa. Jos kerran Panadol auttaa, anna sitä. Mutta älä anna Pronaxenia ja Buranaa koskaan päällekkäin, ne ovat saman ryhmän (nsaid) lääkkeitä.



Lääkkeiden vaikutukset ovat erittäin yksilöllisiä. Itselläni Panadol on loistava kipu- ja kuumelääke, vaikka moni parjaa ettei se ole riittävän tehokas. Lapsilla käytössä Panadol on myös se turvallisin.

Vierailija
2/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tyttö ei saanut Pronaxenia kuumelääkkeeksi vaan kipuun. Siihen tuntui toimivan hyvin yön yli.



Lisäksi voi aina antaa sitä Panadonia. Buranaahan ei kai saisi antaa Pronaxenin kanssa, koska molemmissa on sama vaikutustapa (tulehduskipulääke).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joskus pronaxen riittää, joskus ei. Riippuu taudista.

Vierailija
4/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on Pronaxen aina tehonnut ja pitänyt kuumeen ja säryn poissa sen 12h. Teillä selvästikään ei tehoa, joten turha sitä on antaa - anna mieluummin sitä Panadolia tai Buranaa, jotka teillä toimivat.

Vierailija
5/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

2v. se taita tuota lääkettä ja piti kuumeen pisimmällään kaksi tuntia matalana. Nousi siitä sitten taas 40 asteeseen.



Aina pitänyt antaa Panadolia myös.

Vierailija
6/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ole juuri koskaan riittänyt koko yöksi. Jouduttu aina antamaan yöllä Panadolia lisäksi ja aamulla taas Pronaxenia. Varsinkin jos on oikein kova kuume.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
22.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta oletteko te antaneet kuitenkin myös tuota Pronaxenia, vaikka olette huomanneet ettei tehoa? Miksi? Mietin että turvallisemmalta tuntuu antaa vaan panadolia ja sitten pystyy kuumeen siitäkin huolimatta kohotessa antamaan buranaa, vaikka niin että 4h välein noita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kolme seitsemän