Miten tästä eteenpäin, ollaan oltu naimisissa 2 päivää mutta tuntuu että en pääse tämän asian yli!
Mies siis eilen laukoi suutahtaneena, että kukaan ei onnitellut häntä vuosi sitten kun meille syntyi esikoinen, eikä kukaan onnitellut häntä nyt naimisiin mentyämme, koska minä olen "huorannut pitkin kaupunkia ennenkuin hänet tapasin". MITÄ HELVETTIÄ! Ollaan tunnettu 5 vuotta, tiennyt tasan tarkkaan mihin ryhtynyt jo silloin. Olen siis joskus aikoinaan seursutellut nyk. mieheni vanhan kaverin kanssa sekä ollut yhden illan juttu erään toisen kanssa jonka mies tuntee töiden parista.
Ei ole kummankaan kanssa missään tekemisissä mutta koska paikkakuntamme on todella pieni hänen kaveripiirissään kaikki tietää mun historiasta.
Eikä puhettakaan että hän on luuhannut jos kenen kanssa. Mutta niistä ei voida puhua edes samassa lauseessa mun menneisyyden kanssa koska kukaan ei niistä seikkailuista tiedä. Just joo.
Tuntu eilen, kun mies sanoi tuon lauseen, että mun sydän revitään irti ja ei voi hengittää. En tajua miten voin jatkaa tätä avioliittoa hänen kanssaan? Tosiaan mentiin lauantaina naimisiin hänen perheensä ja mun perheen läsnäollessa, kavereita ei ollut paikalla kun meillä aika isot suvut. Tää avioliitto ei oikeesti voi kaatua kahden päivän jälkeen?
Kommentit (15)
hyvin valittu mies kun laukoo suustaan ties mitä paskaa kun suuttuu...taitaa olla häiden jälkeinen paniikki(mitä tuli tehtyä,tässäkö tämä on ym).
Mieti asiaa,rauhoitu ja sitten asiallisesti keskustelette perusteellisesti.
Jos mies ei ymmärrä kuinka sinua loukkasi ja ei pyydä anteeksi niin kyllä tuollaiset sanat jää loppuiäksi mieleen kaihertamaan :(
näin : " nyt sä saatanan pelle siistit suus ja lopetat ton huoraksi haukkumisen tai kohta oot ilman vaimoa!"
pakkkaat kimpsus ja kampsus ja meet vanhemmilles lapsen kanssa kylään..
etkä vastaa puhelimeen.. oppiipa arvostamaan!
Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Rakkaus ei koskaan katoa. Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.
ei kannata tulla tällaiseen ketjuun vittu*lemaan ja satuilemaan.
Ap. olen todella pahoillani. Miksi noista asioista ei ole puhuttu aiemmin, ilmeisesti ne vaivaavat miestä? Onko mies pyytänyt anteeksi puheitaan? Tajuaako että puhui törkeyksiä? - jos ei tajunnut niin eipä tuossa oikein eväitä ole tasapainoiseen suhteeseen ja liittoon.
Parempi erota kuin myöhemmin jos ero on lopputuloksena.
Sori mutta olette molemmat tahoillanne niin *tasapainoisen* kuuloisia että ehkä teidän on parempi pysyä jo siksi yhdessä että kumpikaan ei tule saamaan koskaan mitään tuon parempaakaan. Parempi kuitenkin pieni onni kuin ei onnea ollenkaan vai mitä? Opetelkaa tyytymään. Toisiinne. Hyvässä lykyssä lapset voivat olla jo toista maata.
Jollain lailla taas en.
Naisen seksuaalihistoria vaivaa todella, todella monia miehiä. Omasi on aika vähäinen mielestäni, mutta pahan jutun miehelle siitä tekee se että tyypit ovat tuttuja. Miehelle tuo on hyvin rankka paikka, että kaverit ovat päässeet "kokeilemaan" omaa vaimoa aikaisemmin. Sanokaa vain tätä asennetta lapselliseksi, epäreiluksi ja vanhanaikaiseksi (sitähän se objektiivisesti katsoen onkin), mutta näin moni mies ajattelee.
Siinä mielessä en kyllä ymmärrä miestäsi yhtään, ettei ole aikaisemmin ottanut asiaa puheeksi. Selvästi se on vaivannut taustalla pitkään ja tuli nyt esille häästressin yhteydessä.
Toivottavasti saatte asian puitua läpi. Jos se on miehellesi ylitsepääsemätön henkinen paikka, niin silloin valitettavasti suosittelen eroa, koska huonolla hetkellä asia palaa varmasti miehesi mieleen ja taas saat siitä kuulla.
Toivoo mies 27v.
Jollain lailla taas en.
Naisen seksuaalihistoria vaivaa todella, todella monia miehiä. Omasi on aika vähäinen mielestäni, mutta pahan jutun miehelle siitä tekee se että tyypit ovat tuttuja. Miehelle tuo on hyvin rankka paikka, että kaverit ovat päässeet "kokeilemaan" omaa vaimoa aikaisemmin. Sanokaa vain tätä asennetta lapselliseksi, epäreiluksi ja vanhanaikaiseksi (sitähän se objektiivisesti katsoen onkin), mutta näin moni mies ajattelee.
ja mies voi kyllä tehdä ajatuksilleen jotain, jos haluaa. Ei noin paisuneella egolla varustettua miestä kukaan jaksa.
Minuakin vaivasi VUOSIA vaimon entiset (vaikka niitä ei todellisuudessa ollutkaan kuin pari kolme). Miehelle se on itsearvostuskysymys (kysehän ei ole siitä, että mies halveksisi vaimoaan)!
Saanko udella, oletteko nuoria? Ei muuten liity asiaan, kuin mieheni oli nuorempana hiukan samanlainen kuin miehesi. Vanhetessaan onneksi siistinyt suunsa.
Minuakin vaivasi VUOSIA vaimon entiset (vaikka niitä ei todellisuudessa ollutkaan kuin pari kolme). Miehelle se on itsearvostuskysymys (kysehän ei ole siitä, että mies halveksisi vaimoaan)!
siis että mies tuntee itsensä huonommaksi, jos naisella on ollut muitakin miehiä ennen häntä- saako miehellä sitten olla ollut muita naisia ennen vaimoaan?
ja se oli hiljaa pikkuisessa päänupissaan hautonut noi typeryydet, jotka päätti pullauttaa sitten pihalle.
Miehellesi eo varmaan tullut yllätyksenä se, ettet ollutkaan neitsyt kun aloitte seurustelemaan? Jos kelpasit silloin niin joon kumma kun nyt on alkanut häiritsemään. Valitusaika meni umpeen ja miehesion ällö moralisoijasika jos itsellä on ollut yksikin tyttöystävä ennen sinua.
Sinulla on oikeus olla tosi vihainen ja pettynyt. Teidän pitää puhua asia halki huolellisesti, kun pahin pöly on laskeutunut ja itse ainakin vaatisin, että jos inahtaakaan asiasta enää koskaan, saa pakata kamansa.
tässä se, että sanoiko mies itse tuon syyksi sille, ettei kaverit ole onnitelleet vai onko kaverit sanoneet noin syyksi sille, että eivät ole onnitelleet, kun mies on kysynyt miksei voi onnitella.
Mutta eiköhän tuska helpota. Sun miehesi on kypsymätön, itsekäs ja asiaton, mutta miehet ikävä kyllä ovat pahimmillaan tollasia ääliöitä. Ikävintä tässä on se, että olette vasta menneet naimisiin, joten teidän pitäisi olla pikkuperheenä onnellisimmillanne!
Mutta jos olette 5 v seurustelleet niin aika heppoisalta tuntuu, että jotain eroa suunittelet. Älkää nyt hyvät ihmiset typerien riitojen takia erotko. Riidat on riitoja, ne pitää unohtaa ja pitää liitot ja perheet kasassa ja rakastaa sitten taas kun on leppynyt :)
Minuakin vaivasi VUOSIA vaimon entiset (vaikka niitä ei todellisuudessa ollutkaan kuin pari kolme). Miehelle se on itsearvostuskysymys (kysehän ei ole siitä, että mies halveksisi vaimoaan)!
Mitä tuo itsearvostuskysymys tarkoittaa? Itsetunto-ongelmilta nuo minusta vaikuttaa. Aika harvassa ne neitsytvaimot nykyään on ja suurin osa miehistä kyllä vaikuttaa pystyvän elämään tämän asian kanssa. Jos itsellä on itsetunto-ongelmia, ei kannata vähätellä niitä sillä että ajattelee kaikilla olevan samanlaisia tuntemuksia. Ei se vaimo ole mikään auto, jota kaverit voivat "kokeilla". Tuollainen suhtautuminen seksiin kertoo toisen esineellistämisestä. Ihmisillä yleensä on jonkinlainen menneisyys. Kannattaa hoitaa tuollaiset pääongelmat, niin ettei pian itsekkin kuulu sinne vaimon menneisyyteen.
Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii. Rakkaus ei koskaan katoa. Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.