Reissu Kööpenhaminaan
Hei omatoimimatkailijat, mitä lautta lennot halvimmalla Kööpenhaminaan? Asun Treella, mutta helsinkiin kyllä pääsen :) Mikä hotelli? Kertokaa kokemuksianne.
Kommentit (7)
finski mainostaa lentoja 69e köpikseen
finski mainostaa lentoja 69e köpikseen
Mietin vain, että aurinkomatkoilla esim pe-ma reissu sisältäen hotellin ja lennot maksoi yhdeltä 190e. Joten tullee jopa halvemmaksi tuollainen valmis paketti.
ja kohtuuhinnallakin. Hotelleista voisi suositella Tivolin läheisyydessä olevia Hotel Danmarkia ja Firt Hotel 27. Hyvät aamiaiset ja rauhalliset hotellit hyvällä paikalla.
Blue1 lentää kerran päivässä suoraan Tampereelta Köpikseen. Jos kerran asut siellä, niin suosittelen lähtemään suoraan Pirkkalasta, sillä siinä säästät aikaa monta tuntia molempiin suuntiin. Jos menet vain käsimatkatavaroilla ja chekkaat sisään netin kautta, niin riittää, että olet kentällä puoli tuntia ennen lähtöä.
Hotellikokemuksia voit lukea vaikka Tripadvisorin sivuilta.
Kanavaristeliy suunnitteilla. Sunnuntaihan siellä kaupat kinni joten joku kiva maaseutureissu/merenrantavisiitti kyllä rentouttaisi. Mihin kannattaisi päiväksi suunnata kaupungin ulkopuolelle ja millä kulkuneuvolla? Vinkkejä kiitos.
Kanavaristeliy suunnitteilla. Sunnuntaihan siellä kaupat kinni joten joku kiva maaseutureissu/merenrantavisiitti kyllä rentouttaisi. Mihin kannattaisi päiväksi suunnata kaupungin ulkopuolelle ja millä kulkuneuvolla? Vinkkejä kiitos.
Juna alle ja suunta pohjoiseen:
http://www.louisiana.dk/dk
Toi on todella hieno paikka jos taide yhtään kiinnostaa. Näyttelyiden lisäksi jo pelkkä paikka on näkemisen arvoinen.
Nuo mainokset ovat harhaanjohtavia, jos aiot matkustaa muuten kuin keskellä viikkoa meno-paluun samana päivänä. Parhaiten löydät ebookersilta, josta saat vertailtua hintoja. Kannattaa laittaa hauksi +/- 3 päivää. Blue1 tai Norwegian ovat kai halvimpia yleensä.
Hotellit booking.com. Jos matkustat lapsien kanssa, on vanhan sataman (Nyhavn) seutu keskeistä ja rauhallista. Myös yliopistokorttelit ovat viihtyisiä.Rautatieaseman ja tivolin korttelit ovat hieman nuhruisampaa ja ei niin viihtyisää (strippiklubeja ym), mutta suuri osa hotelleista on siellä, eikä alue kai varsinaisesti vaarallista ole. Me olimme vauvan kanssa Scandic Strandissa, joka oli ihan ok ja modernisti sisustettu. Tosin aulaan joutui kadulta nousemaan pari porrasta, mikä ei niin kiva isojen laukkujen kanssa. Hotellit ovat muuten sitten Köpiksessä kalliita! Mutta Köpiksen reissun voi tehdä hyvin jopa yhdellä yöpymisellä, jos varaa menon päivän ekalle lennolle ja paluun vikalle.
Lentokentältä keskustaan pääsee nopeiten, halvimmin ja mukavasti metrolla. Onnistui laukkujen ja rattaiden kanssa hyvin.
Suosittelen kanavaristeilyä, jos ette talviaikaan mene. Lisäksi sisustuksesta ja muotoilusta kiinnostunut pääsee ilmaiseen "desing-näyttelyyn", kun vierailee Illumin tavaratalon sisustuspuolella. Kivoja ruokapaikkoja löysimme satamasta ja sitten yliopistokortteleista. Strogetilla oli muutamia kivoja kahviloita, mutta muuten enemmänkin pikaruokapaikkoja. Strogetin sivukujille kannattaa poiketa, sillä siellä on kivoja ravintoloita.