Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Saako ihmetellä yhden bloggarin kirjaprojektia ääneen...

Vierailija
04.09.2012 |

Nimettömänä ja puskissa puhuminen on tosi ilkeää, mutta en mahda itselleni mitään. Olen meinaan niin ihmeissäni, kun yksi bloggari kertoo tekevänsä kirjan. Olen jonkin aikaa seurannut hänen blogiaan, joka koostuu enimmäkseen kuvista. Tekstiosuudet ovat aina yhtä tuskaa lukea, koska kieli on tosi huonoa ja täynnä kielioppivirheitä. Ja nyt sitten tyyppi kertoo tekevänsä suurelle kustantajalle kirjan ja on kuulemma ennenkin tehnyt. En pysty käsittämään.



Muutenkin harmittaa blogimaailman huono suomi. Ainakin sisustus- ja muotiblogit ovat pullollaan kielioppivirheitä. Kaupallisillakin alustoilla julkaistaan ihan käsittämättömiä tekstitekeleitä. Ilmeisesti lehtitaloja ei kiinnosta blogistien kielitaito.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarkastaa, onko oikeasti tehnyt kirjaa? Varmaankaan ei. Kyllähän Suomessa kirjoittelijoita riittää ja varmasti monia, joille kuitenkaan sitä kustannussopimusta ei. Ei haaveileminen toki ole kielletty. Ehkä vaan joidenkin blogeihin päätyy nimenomaan ihmisten haaveet vailla todellisuuspohjaa.



Toisaalta - jos vain sitkeästi jatkaa juttuaan tehdä ja työstää niin kyllä asiat tietysti mahdollisia on.

Vierailija
2/3 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika moni bloggari tekee tällä hetkellä kirjaa tai kirjansa on juuri ilmestymässä. Ei voi millään tietää ketä tarkoitat. Toisekseen kustantaja kyllä oikolukee tekstit ja korjaa huonot suomet :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekstiosuudet ovat aina yhtä tuskaa lukea, koska kieli on tosi huonoa ja täynnä kielioppivirheitä.


Sellaisia ne kässärit joskus ovat. Ja sitten jotkut vielä ihmettelevät, mitä kustantamoissa tehdään. Siellä tehdään niistä tekeleistä lukukelpoisia. Rakenne uusiksi, asenne kohdilleen, faktat oikein, kieli sujuvaksi ja moitteettomaksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme seitsemän