Mitä tehdä kun eskarilainen narskuttaa öisin hampansa pilalle?
Ne ovat jo kuluneet ihan tyngiksi. Nyt on ensimmäiset rautahampaat puhkeamassa..
Kommentit (11)
Iltaisin lue sille iltasatu ja sitten keskustelet sen kanssa joka ilta että painaako jokin mieltä.
pikkulapsille? Kysyin kyllä siitä.
Poika on kyllä tosi herkkä, mutta en usko että on erityisen stressaantunut. On pienestä pitäen nukkunut yönsä kuin tukki.
ap
Poika on kyllä tosi herkkä, mutta en usko että on erityisen stressaantunut. On pienestä pitäen nukkunut yönsä kuin tukki.
ap
vähenemään lähes olemattomiin. Jokailtainen keskustelu siitä vaivaako jokin. Kyllä minäkin ajattelin ettei sitä pitäisi minkään stressata.
Olen varoittava esimerkki siitä mitä narskuttelu voi aiheuttaa hampaiden kulumisen lisäksi,jo 20-vuotiaana leukanivelet todettiin kuluneiksi,välilevy oli pois paikoiltaan ja kymmenen vuoden sisällä on edessä leukanivelen vaihto tekoniveleen.
kaksi lapsistani narskuttaa ja itse olen narskuttanut hampaani pilalle niin et yhden juurihoidetun hampaankin juuren olen narskuttanut pilalle. Nyt on kallis implanttihoito päällä. Tajusin lopulta siis hankkia purentakiskon etten pilaa loppuja hampaita. Stressi voi olla osa syy sillä itse narskutan niinä öinä eniten jos ollut jotain hankalaa. Tuo iltaisin juttelu voi olla paikallaan, kokeile ainakin mitä tuo yksi ehdotti.
kun meillä on nyt 3v. poika kipeenä ollessaan narskutellut hampaitaan ihan kamalan paljon. Täytyy seurata jatkuuko sama sitten kun flunssa on kunnolla ohi. Stressistä ei ainakaan ole muuten kyse.
Hammaslääkäri sanoi että purentakiskoa ei anneta pikkulapsille? Kysyin kyllä siitä.
ap
Meillä ekaluokkalainen sai kiskon.
juuri mitään ennen kouluikää. Meillä oli kolmen vuoden ajan noita yöllä pidettäviä kiskoja, tosin lempeää oikomista varten, joten onhan niitä lapsillekin olemassa. Yksityisellä tietysti maksaa, mutta ainakin itse halusin oikoa lapsen hampaita vähän lempeämmin kuin kiinteillä raudoilla, joita julkinen puoli olisi tarjonnut (ja vasta nyt 8 vuoden iässä).
Toki stressin lievittämisellähän voinee päästä (tai ainakin vähentää) narskuttelusta ilman kiskojakin. Pyytäisin kuitenkin joltain lasten hammaslääkäriltä arvion kiskon tarpeesta.
Tuohan voi aiheuttaa kaikkea muutakin ongelmaa kuin "vain" hammasongelmat. Päänsärkyä mm.