Kysymys reseptien uusimisesta: Jos lääkkeet määrännyt lääkäri ei ole paikalla
odotetaanko, että kyseinen lääkäri palaa esimerkiksi lomilta, vai voiko joku muukin uusia reseptit? Haluaisin vain viedä reseptit kansliaan, koska säästäisin siten parikymppiä. Kyse on yksityisestä lääkäriasemasta, jossa olen alkanut käydä kyllästyttyäni jonottamaan kaupungin terveysasemalle.
Kommentit (22)
Eli voinko vain viedä reseptit kansliaan ja kysyä, milloin ne saa takaisin?
AP
Eli voinko vain viedä reseptit kansliaan ja kysyä, milloin ne saa takaisin?
AP
Miten sitten ajattelit reseptit sinne toimittaa?
Jos se lääkkeet määrännyt lääkäri olisi töissä, niin hoitaisin asian puhelimitse.
AP
Terveysasemalla uusivat, koska heillä on väestövastuu.
jos lääkäri on lomalla. Eikä välttämättä muut yksityisen aseman lääkärit suostu uusimaan näkemättä potilasta.
vaikka terveyskeskukseen.
Useimmissa paikoissa uusivat 1-2 viikon kuluessa.
Siinä nyt ei ihmeemmin joudu jonottamaan jos jättää ne reseptit kansliaan ja hakee sovittuna päivänä.
No joo mutta ensinnäkin sanoisin että riippuu mitä lääkettä koetat uusia. Jos mieliala yms- lääkitystä niin ei varmaan uusi kukaan muu ilman käyntiä.
Ja toiseksi, jos erikoislääkärin määräämä, niin ei sitä ei ehkä uusi kovin helposti muut.
toimi joka paikassa samalla tavalla, usein terveyskeskuksessa uusivat vain reseptit, joita ovat itse myöntäneet. Asiasta ei kerrota etukäteen missään, mutta on ihan yleinen tapa esim. Husin alueella.
Onnistuu kyllä, jos potilassuhteesi ei ole aivan uusi. Itselläni oman ortopedin ollessa lomalla on toinen ortopedi uusinut. Tiedustele asiaa, ei täällä kannata kysellä.
Miten sinun käykään, jos hän ei palaa enään entiseen työpaikaansa. Joudutko hakemaan uuden diagnoosin toiselta lääkäriltä, jotta saat reseptin?
Nykyään ei tarvitse mitään jonotella tk:ssa. Siellä reseptit muutetaan sähköisiksi ja uusiminen on sen takia nopeaa ja helppoa.
terveyskeskuksessa, keskussairaalan erikoislääkärillä ja yksityisellä, ja kaikkien reseptit olen aina uusinut terveyskeskuksessa. Reseptissähän lukee aina, mihin ne on tarkoitettu, ja jos kyseessä on jatkuva lääkitys, asian pitäisi olla selvä. Olen vain vienyt ne terveyskeskuksen ajanvarausluukulle ja pyytänyt jotain lääkäriä uusimaan ne ja olen sitten hakenut reseptit viikon päästä.
Jos et ole varma, uusiiko terveyskeskus reseptejäsi, pyydä jollekin lääkärille soittoaika, jotta voit selittää vaivasi ja lääketarpeesi. Ainakin meillä päin soittoajat ovat ilmaisia ja sellaisen saa heti samalle viikolle.
Kyse ei ole kolmiolääkkeestä. Saisin tarvitsemaani lääkettä monesta maasta ilman reseptiäkin, mutta nyt ei ole matkoja tiedossa. Siitä on vuosia, kun kävin terveysasemalla. Nyt olen pitkään käynyt kerran tai kaksi kertaa vuodessa yksityisellä, koska aina on ollut muutakin asiaa kuin reseptien uusiminen. Tällä kertaa ei ole muuta asiaa, joten haluaisin säästää sen parikymppiä. Tuttu lääkäri ei ole muutamaan viikkoon paikalla, mutta ehkä sitten menen jonkun muun vastaanotolle.
AP.
ehkä sitten menen jonkun muun vastaanotolle.
Lähden työmatkalle toiselle puolelle Suomea ensi viikon puolivälissä. Pitäisi olla silloin lääkkeet mukana.
AP.
kysyisit sieltä ajanvarauksesta reseptien uusimiskäytännön? Ei hyödytä mitään tulla tänne arvuuttamaan, miten mahtaisit saada uusimisen hoidettua, kun joka yksityisasemalla on omat käytännöt ja maan eri terveyskeskuksienkin uusimiskäytännöt eroaa keskenään.
En voi odottaa viikkoa tai kahta.Lähden työmatkalle toiselle puolelle Suomea ensi viikon puolivälissä. Pitäisi olla silloin lääkkeet mukana.
AP.
Ihmettelen kun et halua viedä terveyskeskukseen reseptiäsi. onko joku oikeampi syy?
yksinkertaisesti vain työterveysasemalle vastaanottotiskille ja pyydän uusimaan. Ne joku uusii(kuka vain lääkäri sattuu olemaan töissä) ja he postittavat ne ystävällisesti minulle kotiin.
Helppoa ja ilmaista. Eipä ole ollut väliä, onko resepti ollut peräisin terveyskeskuslääkäriltä, työterveyslääkäriltä, yksityiseltä erikoislääkäriltä vai sairaalasta. Kaikki on aina uusittu ja postitettu kotiin eikä mitään kyselty. Tosin en syö mitään kolmiolääkkeitä enkä muitakaan, mistä otetaan resepti pois heti lääkkeen hakemisen jälkeen apteekissa.