kumpiko: perhepäivähoito vai päiväkoti?
jepsis eli mulla on 2008 syntynen lapsi ja hän siis täytti tänä vuonna 4v ja tähän asti oon hoitanu häntä kotona.. eli kotiäitinä olen oleskellut :)) nyt tämä kotimamma haluaisi kuitenkin palata takaisin työelämään.
itse oon ainakin miettinyt että perhepäivähoito ois varmaan parempi vaihtoehto, koska perhepäivähoitajahan hoitaa yleensä kotonaan ja lapsia hoidossa saattaa olla tyyliin n.10 eli olisi tiiviimpi yhteisökin ja kun vielä en haluaisi häntä mihinkään laitokseen lykätä ja laitoksiahan ne tälläiset isot päiväkodit, koulut on... eli haluaisin että hän tämän pienen ikänsä ennen kuin menee eskariin niin varttuisi tälläsessä kodin omaisemmassa ympäristössä mutta kuitenkin muiden lasten kanssa ja tehden tiettyjä askareita jne... vaikka onhan hänellä nyttenkin pienestä pitäen tässä kun kerrostalossa asutaan niin ollut 3 kaveria joiden kanssa leikkiä
mutta kertokaahan mielellään kokemuksia perhepäivähoidosta jos niitä on!
Kommentit (2)
Saa varmemmin ikäistänsä seuraa. Perhepäivähoitajilla on useammin pienempiä lapsia.
perhepäivähoidossa ei ole 4-6 -vuotiaita lapsia, vaan paikat on varattu 1-3 -vuotiaille. Kannattaa siis selvittää se tilanne teidän paikkakunnalla.
Omat lapset on olleet päiväkodissa ja meillä on erittäin hyviä kokemuksia. Mä myöskin olen isojen päiväkotien puolesta puhuja, meillä on esimerkiksi ollut vakisijainen. Jos joku henkilökunnasta on kipeänä, niin on siis tuttu sijainen. Eihän ne lapset siellä samassa tilassa ole, vaan joka ryhmälle omat tilansa ja lapset siis niissä.
Perhepäivähoitajissa on varmasti ihania ihmisiä ja osa taas tekee sitä vanhasta muistista ja vähäisellä sitoumuksella. Jos alueella on pulaa perhepäivähoitopaikoista, niin vähän huonommatkin hoitajat saavat jatkaa.
Tuolla leikkipuistoissa näkee niitä hoitajia, joilla 2 v istuvat rattaissa kun hoitajat eivät viitsi antaa keinuissa vauhtia.
Kannattaa ottaa selvää siis ihan teidän oman alueen tilanne ja pyytää naapuriperheiltä suosituksia.