Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertokaapa viisaammat, miltä näyttä täi/saivare, millaiset oireet?

Vierailija
19.04.2012 |

muksulla on päänahassansa hiekanjyvän näköisiä mustia, jotka eivät liiku mihinkään, mutta niitä on löytynyt about 10 joka kerta kun pään tutkin. Ei kynsi, eikä valita, mutta kun kysyy kutittaako päänahkaa, niin sanoo joo. toinen kaveri väittää niitä täiksi ja toinen sanoo että kyllä sen näkisi selvästi jos olisi - mene siitä ottamaan selvää. Ollaan käytetty täitä ehkäisevää suihketta ja tukka pidetty kiinni, turhaa en haluaisi ´täishampoilla värkätä.. Hermot!

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Millainen siivousoperaatio siitä syntyy? Riittääkö että pesee pipot ja petivaatteet vai pitääkö saunottaa/pakastaa? Kauhulla odotan kun kerran on ollu kihomadot ja se siivouksen määrä oli jotain järkyttävää..

Vierailija
2/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

noin vuorokauden enintään kaksi, joten samanlaista siivousrumbaa ei tule kuin kihomadoista mutta täikampausta kyllä ainakin pariviikkoa että saat saivareet ja niistä kuoriutuneet uudet täit pois päästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan ihan hiekkaa tms. Täistä ei voi erehtyä, kun sen näkee. Se liikkuu ja on useamman millin pituinen, ei mikään mikroskooppisen pieni. Se on myös "vartaloltaan" läpikuultava, eikä musta. Saivareet sen sijaan onkin hankalampia pikkupirulaisia. Ne on kiinnittyneenä hiukseen ja ne on tosi pikkuruisia, väriltään vaaleita. Saivareen erottaa roskasta siitä, että ne on tosi tiukasti hiuksessa kiinni ja sen joutuu irrottaa kynsillä vetämällä hiuksen latvaan päin. Täitartuntaan liittyy usein täinpuremat eli päänahassa on verisiä puremia, jotka kutisee. Mutta jos tukassa on vaan hiekkaa niin sekin voi kutista.



Jos täitartunta havaitaan, niin kannattaa pestä tai eristää vuodevaatteet (lakanat, pussilakanat ja tyynyliinat), unikaverit, päällä olleet vaatteet, kammat ym. jotka on olleet suorassa kosketuksissa päähän. Lisäksi kannattaa imuroida sohvat yms.

Vierailija
4/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustat jyväset voivat hyvinkin olla täitä. Tosin elävä täi ei yleensä ole jatkuvasti liikkumaton, mutta kyllä se voi hyvin pysyä minuutin pari liikkumatta paikallaan. Esim. minä olin jo ihan varma, että poikani hiuksista kammatessa pudonnut musta jyvänen oli roska, kunnes se vähän myöhemmin lähti liikkeelle ja suurennuslasin läpi katsottuna oli selvä täi.



Kannattaa huomata, että täitä on eri kokoisia. Juuri munasta kuoriutunut täi (toukka) on selvästi pienempi kuin täysikasvuinen. Koosta ei siis voi päätellä mitään varmaa. Elävät täit säilyvät tosiaan lisääntymiskykyisinä hiusten ulkopuolella vain vuorokauden verran, mutta munat (saivareet) voivat säilyä yli viikon. Jos epäilee jossain vaatteessa tms. olevan täitä tai saivareita, on se joko pestävä 60 asteessa, pistettävä yön yli pakastimeen, pidettävä tarpeeksi pitkään kuumassa saunassa (netistä löytyvät tarkat lämpötilat ja ajat) tai suljettava kahdeksi viikoksi muovipussiin.

Vierailija
5/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sentään tarvitse eristää kahdeksi viikoksi muovipussiin, ihan kaksi vuorokautta (=48 tuntia) riittää.. :D

Vierailija
6/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sentään tarvitse eristää kahdeksi viikoksi muovipussiin, ihan kaksi vuorokautta (=48 tuntia) riittää.. :D

Kaksi vuorokautta riittää kyllä elävien täiden kuolemiseen, mutta saivareet voivat jäädä sen jälkeen vielä henkiin ja niistä voi kuoriutua uusia eläviä täitä. Kaksi viikkoa tarvitaan, jotta kaikki saivareista kuoriutuneet täit olisivat kuolleet, ja vaatteessa (tai vastaavassa) ei ole enää yhtään sellaista saivaretta, joka voisi vielä kuoriutua.

4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

tutkittuani myös eskarilais´pojan pään, olen aika varma että täitä ovat. siellä jokin musta "pomppasi", saattaa olla että kuvittelin, mutta kuitenkin.. Asteikolla 4-10 kuinka stressaavana koitte hävitysoperaation? Mua ahdistaa jo valmiiksi, onneksi huomenna on perjantai ja viikonloppu aikaa kuurata..



Ap

Vierailija
8/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta apteekista täikampa ja kampaa esim. lavuaarin yläpuolella, niin viimeistään siten näet onko täitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen päivittäin pikkukakkosen aikana seulonut täikammalla pään läpi, ja tosiaan muuta kuin noita mustia ei ole löytynyt. Aloin tutkia sen jälkeen, kun hän oli ollut kaverinsa luona kylässä, ja kaverin äiti oli tehnyt neidille täitarkastuksen ja kuulemma löytänyt noita mustia ja väittää niitä täiksi...

Vierailija
10/25 |
19.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun lapsellani oli täitä, mutta edes kouluterveydenhoitaja ei löytänyt niitä, kun lapsi meni hänen luokseen valittamaan pään kutinaa. Täitä ei havainnut myöskään parturi, joka leikkasi lapsen tukan. Täit havaittiin vasta muutama viikko myöhemmin, kun minä omia hiuksiani kammatessani huomasin lattialle pudonneen liikkuvan otuksen. (Olin yksiin juhliin mennessä lainannut lapselle kampaani ja ilmeisesti sitä kautta saanut tartunnan.)



Jälkikäteen ajatellen olisin säästynyt paljolta vaivalta, jos olisi heti lapsen kutinasta valittaessa pessyt hänen tukkansa täishampoolla. Nykyisin on saatavana silikonipohjaisia täishampoita, jotka eivät ole yhtä pahoja myrkkyjä kuin vanhemmat täishampoot. Täit eivät myöskään tule niille immuuneiksi, koska ne perustuvat täiden tukehduttamiseen eikä myrkyttämiseen.



Käy ainakin ostamassa apteeksista kunnon täikampa. Jos tukka on paria senttiä pidempi, kannattaa ehdottomasti ostaa metallinen. Kampaa sillä huolellisesti lapsen hiukset niin, että lapsen hartioilla on vaalea lakana. Tutki tarkasti lakanalle pudonneet "jyväset". Jos ne rupeavat liikkumaan, ovat ne täitä. Voit myös katsoa "jyväsiä" suurennuslasilla ja verrata niitä netistä löytyvään täin kuvaan (googlaa täi kuva).



Ja ainakaan minulla ei ollut mitenkään selvät oireet täistä ennen kuin löysin sen liikkuvan otuksen. Päänahkaa kutitti vähän, mutta ei mitenkään merkittävästi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
09.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saivareet eivät kyllä ole vaaleita. Itse luulin niitä heinän siemeniksi kunnes havahduin että talossamme on täi ongelma. Ei ollut kuttinaa ei mitään, sitten tuli ilmoitus että on löytynyt täitä lähipiiristä, ja pari päivää sen jälkeen oli kammassa elämää. Siis saivare on sellainen heinänsiementä muistuttava tumma jyvänen, alle millin kokoinen jossa oieni väkä. Ei siis missään nimessä vaalea ja ryynimäinen niinkuin minesti saa lukea. Ja juuri verta immenyt täi on aika tumma, pehva tavallaan läpikuultava. Kolme kertaa oman pääni myrkytin ennen kuin pääsin eroon, ja joka päivä armoton kampaus.

Vierailija
12/25 |
10.10.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli nimenomaa vaalea ja ryynimäinen, lapsilla vaaleat hiukset, kuulemma voi olla eri värisiä riippuen hiusten väristä. Edellä tullut hyviä ohjeita, me laitettiin aamulla kammat ja harjat pakastimeen, samoin unilelut ja otettiin ne illalla sieltä pois. Näin sis viikon, parin ajan. Petivaatteet ym. vaatii 60 pesun että kuolee, alhasempi ei riitä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
14/25 |
15.03.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oon 13 vuotias tyttö ja käyn 7 luokkaa... mulla on löytynyt kaksi kertaa tämän lukuvuoden aikana täitä... ja äskettäin kun hoitelin mun kasvoja peilin luona huomasin että mun päänahassa oli jotain mustaa ja nyppäsin sen pois... luulin vain roskaksi kunnes näin niitä lisää ja yksi liikkui... nämä uusimmat täit johtuvat siitä kun oltiin äidin kanssa unohdettu laittaa sitä ainetta uudestaan, mutta mietin että miten pääsisin näistä eroon:(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
24.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä et joku muuki kirjottaa tänne viel 2016. Mä oon 12v tyttö ja mul on ehkä täitä, mutta en uskalla kertoo vanhemmille. Otan eka ite selvää et onko ne varmasti täitä ja sitte on vissiin pakko kertoo äidille ku niitä pikku piruja ei muuten tuolta päästä pois saa kun täishamppoilla ja täikammalla.

Vierailija
16/25 |
28.04.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei, kertokaa nuoret ehdottomasti äidillenne, että teillä on täitä tai epäilette että teillä on. Ja nehän ei ole kuin täitä, jotka on hoidettavissa pois. Eivät johdu teistä, vaan olette saaneet ne todennäköisesti tartuntana koulusta yms. Hoidettavissa oleva asia. Mukavaa viikkoa:)

Vierailija
17/25 |
23.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi, kannattaa kertoa äidille. On varmaan kuule vihaisempi, jos ET kerro... Eikä se ole sinun vikasi, jos niitä on tullut. Ikinä ei tiedä, esim. kenellä luokkakaverilla niitä on koska kantaja ei välttämättä itsekään ole asiasta tietoinen. Eli kerropa äidille, osta shampoota ja kammatkaa hiuksesi yhdessä. Voit auttaa äitiä pyykin pesussa ja muussa täisiivouksessa. Harmistuu äitisi ehkä, mutta ei sinulle, vaan niille täille. Vähän niin kuin jos tulee muurahaisia keittiöön keväällä niin niistäkin pitää päästä myrkyllä pois. Ei sen kummepaa. Parempi kertoa ja hoitaa asia pois, kun että täit tarttuvat vaikkapa ystäviisi. :) 

Vierailija
18/25 |
23.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollut mitään oireita, etuhiuksissa roikkuu sellaisia ohuita haituvia, siitä löysin sattumalta yhden, mutta en sen enempää sitä ajatellut täiksi, luulin vain pienen hämähäkin päässeen päähäni. Aloin sitten samana iltana tekemään kookosöljyhoitoa päänahalle ja sitten tuli samoihin haituviin toinenkin samanlainen ötökkä. Aloin sitten kampaamaan päätäni täikammalla ja kampaankin tuli täi. Eikun täishampoolla koko pää, tutkin sitten teininkin pään ja sieltähän löytyi heti päänahan läheltä yksi, pään pesu shampoolla ja täikammalla kampasin niin korvan takana oli selviä saivareita, kuin hiekanjyviä olis kiinni hiuksessa. Kuolleita täitä tuli myös kammalla reippaasti päästä (poika).

Omani kampasin myös useaan otteeseen ja pestiin vielä uudestaan shampoolla. Ei ole täitä sen jälkeen näkynyt. Tämän epidodin jälkeen tutkin pääni kerran viikossa, nytkin alkoi heti kutiamaan kun kirjoitan asiasta. Ötökkäkammoiselle oli aika hurjaa

Vierailija
19/25 |
23.06.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täit eivät irtoa kampaamalla hiuksista, ellei ensin ole laittanut täishampoota, joka tappaa/lamauttaa se. Sitten kampaa valkoisen lavuaarin yllä, ja katso lopputulosta sellaisella valosuurennuslasilla, joita saa mm. apteekista. Täit ja varsinkin vauvatäit ovat nii pieniä, ettei erota paljaalla silmällä eikä tummalta alustalta mitenkään.

Vierailija
20/25 |
01.02.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

En uskalla kertoa äitille et mul on täitä niin mitä mun pitäis tehä? Menisin kä vain terkkarille ja sanon et "mua kutittää päähän niin voitko tarkastaa sen" ja se sit kertoo mun äitille auttakaa mua pls😣😣