Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Auton yhteisomistuksesta kysymys

Vierailija
11.04.2012 |

Sattuisikohan joku tietämään tästä:



Olemme avoliitossa, mutta eroamassa. Automme on miehen nimissä ja hän on aikoinaan yksin tehnyt kaupan, mutta olen maksanut hänelle autosta puolet (myös vakuutuksista, huollosta ym.). Meillä on tästä olemassa paperi allekirjoituksineen, mutta ei mitään sen virallisempaa.



Haluaisimme edelleen pitää auton yhteisomistuksessa. Onnistuuko auton rekisteröinti myös minun nimiini näin jälkikäteen? Siis että omistajia olisi kaksi (50-50 suhteessa). Ettei sitä katsota lahjaksi tms? Ja onko vain ilmoitus vai miten hoituu?



Selviää kyllä varmaan jostain, mutta täällä kun kaikki tunnetusti tiedetään, niin kyselenpä ensiksi näin. Kiitos jo etukäteen!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että verottaja kiinnostuisi? Marssitte vaan katsastustoimistoon ja sanotte että 2. omistajaksi laitetaan sinut, eikö se siellä onnistu?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi yksi