Mitäh? Katsoin äsken verkkopankkia ja tiliotteella näkyi ostos
Stockmanilta tänään vaikka en ole tänään käynyt siellä. Näkyyko ostokset jälkikäteen? Pankkikorttia ei ole pöllitty, sen tarkistin. En käynyt eilenkään siellä. Osaako joku selittää?
Kommentit (6)
Mutta ihan oikeasti, joskus joku ostos voi lähteä tililtäsi yllättävänkin pitkän ajan päästä.
Meillä ainakin jotkut ostokset näkyneet viiveellä, mutta en muista kuinka paljon viiveellä. Ootko kuitenkin lähiaikoina käyny siellä ja täsmääkö summa siihen mitä silloin ostit?
Jos et ole todellakaan tehnyt itse kyseistä ostosta ota pikaisesti yhteyttä pankkiisi, jotta sulkevat korttisi. Voit tehdä asiasta reklamaation pankkiin ja saat rahasi takaisin.
Näitä juttuja on tapahtunut aika paljon. Omaa korttiani käytettiin toisella puolella maapalloa kuin missä itse olin! Ja siis ihan tavallista pankkikorttia.
tililtä vasta useamman päivän päästä! Olet kuitenkin käynyt stokkalla ostoksilla? Jos et esim viikkoon ole siellä käynyt, sitten on jotain hämärää.
muista kävinkö 2.-4.4., mutta eikö ole outoa jos aiemmin tehdyt ostokset näkyisin 11.4. ja 5.4. näkyi 5.4.? Kyseessä ihan vaan nordea pankkikortti. ap
Siis itse tapahtuma on voinut olla paljon aikaisemmin kuin mitä ostos näkyy tilillä. Mistä kortista on kyse (siis Visa, Visa elektron...)?
Joskus saatta olla viivettä siinä milloin korttitapahtuma kirjautuu oikeasti tilille. Elektronhan varaa välittömästi tililtä tarvittavan katteen, mutta oikea tapahtuma saattaa tulla vasta myöhemmin.