Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

E-pillereiden lopetus, kauanko turvotus ja huono olo kestävät? :/

Vierailija
17.04.2012 |

Lopetuksesta on jo puolitoista viikkoa, edelleen olen ihan turvonnut, välillä kuvottaa ja tukka rasvoittuu nopeammin.



Kauanko tätä täytyy vielä kestää?



Olen aina reagoinut hormoneihin voimakkaasti, siksi olenkin niin onnellinen, että pääsen noista pillereistä eroon!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
17.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

seuraaviin kuukautisiin asti, ne tuli vasta parin kk päästä. Mutta tukan ja ihon suurempi rasvoittuminen ja hikoilun lisääntyminen kyllä jäivät pysyväksi, koska pilleri oli niitä keinotekoisesti hillinnyt (muistan että ennen e-pillereitä oli rasvainen iho ja hikoilin paljon).

Vierailija
2/3 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lopetin itse pillerit 4 vuoden syömisen jälkeen, heinäkuussa 2011 vauvahaaveiden vuoksi. Tämän heinäkuun jälkeen kasvoihini, rintaan ja selkään ilmestyi näppylöitä ja iho rasvottui kuin myös tukka. Nyt tukka ei enää niinkään rasvoitu, mutta näppylöitä on edelleen. Niiden kanssa oppii elämään. Ja mitä menkkoihin tulee, niin tämän 10 kuukauden aikana minulla on tullut 2 kuukautiset. Ensimmäiset heinäkuun lopussa ja toiset helmikuun lopussa. Nyt olisi tarkoitus varata lääkäriaikaa ja käydä hakemassa apua. Tuskasllista aikaa, koska ilman kuukautisia ei kovin helposti raskaaksi tule. Myös paino on noussut minulla 10 kuukauden aikana n. 3 kg vaikka syön edelleen ihan samalla tavalla ja liikkumiseni ei ole vähentynyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
03.05.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kesti heikko olo, turvotus ja ihon/hiusten rasvoittuminen. Menkat alkoi heti pillereiden jälkeen normaalisti. Nyt jo siitä ajasta kauan ja pari lastakin on tullut. Paras päätös ikinä oli luopua pillereistä (ja samalla siis hormonaalisesta ehkäisystä).