Hormonikierukkaraskautuneita?
Olisiko kenelläkään jakaa kokemuksia ko. tilanteesta? Itselläni raskausoireita jo pari viikkoa, mutta koti r-testit negaa. Tiedän, että kierukka saattaa aiheuttaa samankaltaisia oireita itsessään mutta ei käsittääkseni kuitenkaan kaikki näin yllättäen yhtäaikaa? Menkkoja ei ole ollut joulun jälkeen kunnolla.
Miten te olette saaneet tietää raskaudesta/ epäilleet raskautta? Tuliko heti plussa?
Kommentit (11)
Jos et niitä kotitestejä sitten usko. Niillä pitäisi näkyä ihan normaalisti kierukan kanssa. Onko sulla ollut se liian pitkään, lähemmäs 5v, silloin ehkäisyteho on jo laskenut.
Ja mitä ne oireet on?
tullut ulos omia aikojaan huomaamattani ja tulin myöhemmin raskaaksi. Koko raskausajan raskautta seurattiin kierukkaraskautena. Mutta lähinnä ehkä siis tuo on mahdollista joten loppujen lopuksi minunkaan tapaus ei ollut hormonikierukkaraskaus?
Ja langat tuntuu, joten ei ole matkasta pudonnut. Oireina pahoinvointi aina jos syömisestä vähänkään aikaa,rintojen kihelmöinti, alavatsa turvotus, kohonnut kehon lämpö (>37 kolmatta viikkoa) ja älytön väsymys.
En ees itse olisi tajunnut jos mies ei olisi huomauttanut oireiden täsmäävän aiempiin raskauksiin...
Ap
Mutta ei kait sitten virallisesti kierukkaraskaus, koska sitä ei ultrassa löytynyt eli poistunut omia aikojaan.
Oireet alkoivat olla sitä luokkaa, että testin ostin, se näytti plussaa, ostin digitestin joka näytti 3+ viikkoa. Neuvolan ultraan pääsin suht nopeasti ja siellä oli seitsemän viikkoinen alkio.
Mun kierukkaraskaus oli toinen tämän vuoden puolella meidän terveysasemalla.
Ilmeisesti raskaus alkanut koska kierukka poistunut? Aika epätodennäköinenhän raskaus olisi kun minulla kierukka ilmeisesti paikallaan.
Ap
n. kerran vuoteen tuon kierukan kanssa ja ikinä en ole ollut raskaana oikeasti, Mirenan kanssa siis.
Menee muutamassa viikossa ohi, mutta on todella ikävää.
Aika inhottavaa jos joutuu jopa kerran vuodessa pohtimaan onko raskaana vai ei.
Se tosin meni kesken muutaman päivän päästä plussatestistä. Kierukka oli ja on oikein paikallaan.
Raskausoireita minulla tosin varsinkin ekan kierukan kohdalla oli ihan mahdottomasti, tein aika usein testejä ihan varmuuden vuoksi. Nyt tästä oikeastakin raskaudesta tuli raskausoireet, mutta vielä jotenkin selvemmät kuin nämä aiemmat "huijausoireet".
Menkathan usein jäävät jopa kokonaan pois tai ainakin vähenevät runsaasti hormonikierukan kanssa. Jos testi näyttää negaa niin silloin et varmaankaan raskaana ole.
Helpottavaa kuulla, että oireet voivat kuulua kuvaan. Ihmetytti vain kun alkoivat kaikki kerralla yhtäkkiä.
Taidan seurailla tilannetta ja uusia testin jos ei mene oireet ohi..
Ap
Hormis on niin tehokas.