Untuvatakin pesu??!
Minulla on untuvatakki, joka on ihan hirveän likainen. Olen ennen käyttänyt sen pesulassa, mutta siellä menee monta päivää ja tuo on nyt ainoa takki joka minulle menee päälle!
Pesuohjeet löydän, mutta meillä ei ole kuivausrumpua.
Miten olette pesseet ja kuivattaneet untuvatakit?
En haluais tuota pilata, koska on nilkkapituinen ja todella lämmin. Ei mikään kovin nätti (aivan hirveä, jos totta puhutaan), mutta pakkasilla ihan ehdoton!
Kommentit (6)
Mikset soita pesulaan ja kysy, että voisiko saada samana päivänä, jos aamulla tuo ja iltapäivällä hakee pois..?
oon vaan niin saamaton nykyään, roikun täällä enkä tee mitään muuta :D :D
Mutta alan nyt selvittään tuota juttua!
Mulla kävi kerran niin, että pesin takin vahingossa, kun en ollut tajunnut, että se on untuvatakki. Sitten soittelin naapureille, että kenellä on kuivausrumpu, kun tää takki tarttis nyt saada rumpuun heti. Yhdeltä naapurilta löytyi ja vein takin sinne. Kiitokseksi sitten toimitin tietysti kukkia ja suklaata.
Kyllä me ainakin teininä pestiin untuvatakit kotona pesukoneessa, vaikkei meillä silloin vielä kuivausrumpua ollutkaan. Pitää vain muistaa ravistella usein kuivumisaikana, että untuvat pysyvät irtonaisina. Yksikään takki ei mennyt pilalle, vaann näytti ihan samalta kuin ennen pesua ja lämmitti myös yhtä hyvin.
Eivät ilmeisesti rummussa kuivaa sielläkään?
Mutta vien kuiten. Oon just nyt ihan liian laiska tuohon, että kävisin sitä puistelemassa ja irroittelemassa untuvia...
Kiitos vastauksista :)
Tennispalloja ja takki koneeseen, kunnon ravistus ja pöyhintä pesun jälkeen säännöölisesti.
Voi mennä helposti pilalle, kun untuvat paakkuuntuu kuivuessaan.
Mikset soita pesulaan ja kysy, että voisiko saada samana päivänä, jos aamulla tuo ja iltapäivällä hakee pois..?