Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muita, jotka eivät pidä alkoholista?

Vierailija
10.03.2012 |

Olen kulttuurissamme jonkinlainen kummajainen. En pidä alkoholista, silti en ole täysin absolutisti. Voin joskus ottaa lasin viiniä muiden seurassa, mutta varsinaisesti en kaipaa koskaan alkoholia. Kaljat, lonkerot ja kaikki väkevät ovat mielestäni ihan kamalan makuisia.Takana on kuitenkin "normaali" suomalainen nuoruus kännikokeiluineen ja viikonloppubiletyksineen...tähän nyt on vaan tultu, kun ei maistu niin ei vaan maistu. Säästyy rahat ja kroppa!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
10.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

joskus saunasidukka mökillä menee mut ei juuri viinikään maistu saati muut. Pahaa.

Vierailija
2/4 |
10.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isäni on alkoholisti, miehenikin ottaa aika usein. En voi sietää alkoholin käyttöä, nyt kun olen äiti. Silloin harvoin kun minut kutsutaan illanistujaisiin tai käyn ulkona, otan vaan yhden siiderin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
10.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aikalailla samaa mieltä. Mutta saatan joskus alkoholia ottaakin, mutta aika harvoin. Sen olen huomannut että on jotenkin kummajainen jos ei tykkää käyttää alkoholia. En halua ruoan kanssa viiniä vaan vettä.



Itseäni ei haittaa muiden alkoholin käyttö, en siis ole joutunut kärsimään alkoholin väärinkäytöstä ja mieheni käyttää alkoholia. Itse en vaan koe sitä tarpeelliseksi. Kun mulla on kuitenkin ihan yhtä hauskaa selvinpäin ja seuraavana päivänä ei ole oloja.

Vierailija
4/4 |
10.03.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Välillä ei käy edes mielessä että pitäis tai vois ottaa jotain alkoholipitoista juotavaa. Joskus saattaa sidukka olla jääkaapissa vaikka kuinka kauan, eikä vaan houkuta ei yhtään. Sitä saattaa ajatella että hyi jos joutuis ton nyt juomaan, onneksi ei tarvitse =).

Mutta osaan kyllä sitten joskus ottaakin =), jos vaikka on jotkut iltabileet (aina en näissäkään). Riippuu siis ihan fiiliksestä että ottaako vai ei, ja jos ottaa ottaako vain vähän vai enemmän.



En siis voi vastava kysymykseesi kyllä, sitten kuitenkaan.



Mutta tottakai saat olla just sellanen kuin haluat, olematta mikään kummajainen =)!!!