Miksi minun syömiäni ruokia jatkuvasti arvostellaan.
Olen urheilullinen 33 v. nainen, jonka BMI on 21.
Osa ystävistäni, sukulaisistani ja työkavereistani huomauttelee jatkuvasti mulle mun syömisistä tyyliin: "ai taas sä syöt noita rehuja", "pupun ruokaa", "ootko sä jollain dietillä", "Ottaisit tästä nyt vaan pitsaa" jne...
Syön terveellistä ruokaa. Ruoka on paljon salaattipainoista (esim. kana-, savulohi-, tonnikala-salaattia) ja keittoja (Tom Kha-, bors-, kala-,lihakeittoa). Välipalaksi syön yleensä rahkaa, hedelmiä, pähkinöitä, ruisleipää jne.
Mun mielestä mun ruokavaliossa ei ole mitään kummallista. Tervellistä ruokaa ja sopivasti herkuttelua esim. jäätelöllä.
Olen nyt aika monta vuotta kuunnellut tuota ihmisten hämmästelyä/kummastelua mun ruokavaliosta ja nyt tuntuu siltä, että mitta on tullut täyteen. Minusta tämä kaikki alkaa jo tuntua kiusaamiselta, kun päivästä toiseen samat ihmiset jaksavat huomautella joko humoristiseen sävyyn tai ei-niin-humoristiseen sävyyn mun ruokavaliosta.
Minulle ei ainakaan tule mieleen arvostella kenenkään ruokavaliota. Mun mielestä jokainen on tässä asiassa oman onnensa seppä ja syö sitä, mikä itsestä parhaalta tuntuu.
Kommentit (13)
tosi nössö jos annat itseäsi arvostella vuosikausia. Mitäpä jos ihan kasvaisit aikuiseksi ja sanoisit ystävällisesti mutta tiukasti, ettet pidä ruokiesi arvostelusta, ja pyydä että lopettaisivat sen. Jos et tiedä, keskustelu ja puhuminen ratkaisee monta ongelmaa.
kun sukulaiset ja ystävät eivät juurikaan koskaan näe mitä syön. Työpaikalla taas kaikki syövät samaa ruokaa.
kyse ei ole niinkään ruokavaliostasi vaan siitä että jotkut ihmiset nyt vain eivät osaa muuta kuin ihmetellä mitä muut tekevät. Olen itsekin normipainoinen, syön sitä ja tätä, välillä terveellisemmin ja välillä epäterveellisemmin, ja esim eräässä oppilaitoksessa kurssikaverit (aina ne samat) jaksoivat kommentoida syömisiäni. Milloin söin liikaa, milloin liian vähän, milloin liian terveellistä, milloin epäterveellistä, kommentoitiin "ai sulla on pullaa" tms.
sellainen vieras, jolle ei kelpaa mikään tarjottava vedoten edellämainittuihin asioihin? Jos et, niin en ymmärrä paitsi jos olet liian laiha ja sitä ei uskalleta sanoa ääneen vaan ruoan kautta yritetään kertoa sulle se, että syö olet luurangon näköinen!
kun ei ite pysty syömään terveellisesti vaan vetää sitä rasva ja sokeripaskaa niin että kiloja kertyy ja terveys heikentyy.
Tai sitten oot liian terveysfriikki. Miten suhtaudut toisten ruokavalioihin? Kommentoitko niitä epätervelliisiksi? Etkö osaa ikinä irrotella&herkutella? Jos asia ei ole näin, niin ole ylpeä ruokavaliostasi ja anna muidenkin kuulla se.
olen 47v ja urheilen ja syön terveellisesti ja olen hoikka.
Koskaan ei kukaan, ei ikinä ole tullut pälisemään pupun ruoista tai rehuista yms.
Tai sitten sinun omassa asenteessa on joku vika ja provosoit toisia huomauttelemaan.
Tai sekin vaihtoehto on, että sinä tulkitset kaiken sairaalloisesti väärin.
Mutta en ole itse elämäni aikana koskaan törmännyt tuollaisiin huomautteluihin. Ja minä sentään todella syön välillä aika omituisesti kun valmistaudun kisoihin yms.
olet tyyliin totaalikieltäytyjä herkkujen (incl. pizza jne.) suhteen, niin sitten kyllä ymmärrän tuttaviasi...
No kuka tätä kansa nyt ymmärtäisi. Suomalaiset ovat niin viallisia, todella outo kansa.
Jaahas, taas näitä kirjoituksia. Ensin ihmettelen, että miten sinä aina hakeudut tilanteisiin, joissa muut näkevät sinut syömässä. Vai höpöttkö heille päivät pääksytysten sapuskoitasi ja oikein kaipaat huomiota asiasta? En minä ainakaan kovin usein syö ystävieni ja sukulaisteni kanssa ja jos syön, niin meillä on ihan muut keskustelunaiheet kuin minun syömäni ruoka.
Toiseksi ihmettelen, että minkälainen selkärangaton ihminen jaksaa kuunnella vuosia muiden arvostelua? Minä en ainakaan kuuntelisi kuin kerran ja sitten tekisin selväksi, että se riitti. Kasvata ap selkäranka siis.
Vierailija kirjoitti:
olen 47v ja urheilen ja syön terveellisesti ja olen hoikka.
Koskaan ei kukaan, ei ikinä ole tullut pälisemään pupun ruoista tai rehuista yms.Tai sitten sinun omassa asenteessa on joku vika ja provosoit toisia huomauttelemaan.
Tai sekin vaihtoehto on, että sinä tulkitset kaiken sairaalloisesti väärin.
Mutta en ole itse elämäni aikana koskaan törmännyt tuollaisiin huomautteluihin. Ja minä sentään todella syön välillä aika omituisesti kun valmistaudun kisoihin yms.
Miten
saatte
näihin
kirjoituksiin
Niin pitkät välit?
Kun ihmisillä ei ole muuta huolta kuin ruokavaliot ovat asiat silloin kaikilla todella loistavan helppoa elämässään. Ruokavaliot ovat yksi suurimpia lempipuheenaiheita, etkä poikkea asiassa mitenkään muista. Mietippä, mitä jollekin ylipainoiselle kommentoidaan? Tai sairaalle? Tai kuinka vanhukset pakotetaan syömään kamalia pöperöitä vain siksi, että pitää syödä?
Niin muakin arvostellaan.kun olen ylipainoinen.Tyyliin::et sä ainakaan syömällä,liho.....kun annokset on lautasmallin mukaiset.
Koska olet hoikka, joku voi ihmetellä, haluatko vieläkin vain laihtua kun syöt noin. Eihän toisaalta se, että syö keittoa ja salaattia tarkoita sitä että ruoassa olisi liian vähän energiaa. Itsekin pidän tuollaisesta ruoasta varsinkin lounasruokana mutta syön myös tavallista "kotiruokaa".