Mikäköhän vamma sillä Erilaiset frendit-sarjan Mikolla on?
Olen seurannut kyseistä sarjaa ja olen huomannut, että sen Mikon jutut ovat välillä aika erikoisia. Mieleeni tuli, että mikä vamma aiheuttaa sellaisten erikoisten juttujen höpöttelyä? Ihan kuin Mikolla olisi jonkinlaisia harhoja tms.
Kommentit (13)
erikoiset voimakkaat kiinostuksen kohteet: poliitikot
Oisko joku tosi vaikea asperger eli osaa kyllä lukea ja imee hirmuisesti tietoa, mutta autisminkaltaiset oireet tekee kommunikaation ulkomaailman kanssa hieman vaikeaksi ja ulosanti töksähtelevää
Eikö niillä kaikilla ole kehitysvamma?
Hyvin erilaisia ovat kaikki lievästi kehitysvammaiset ihmiset.
Vahvuudet ja heikkoudet näyttäytyy eri tavalla.
Itselläni on lievästi kehitysvammainen poika, joka on 10v.
(ja tiedoksi niille, joilla ei sitä tietoa ole, autistit voivat olla kehitysvammaisia ja usein ovatkin. asperger taas ei koskaan voi olla kehitysvammainen, se on diagnoosikriteereissä.)
EI ne harhoja ole, ne on autistista kommunikaatiota. Eli mies juttelee omiaan ihan omasta maailmastaan, jossain määrin myös omalla kielellään. Paljolti ulkoa opittuja sanakäänteitä. Jotkut autistit "puhuu" vai laulamalla tuttuja lauluja. TOiset esim jonkun elokuvan vuorosanoilla. Mikko näyttäisi puhuvan politiikkauutisilla.
Asperger voi olla myös kehitysvammainen.
Asperger voi olla myös kehitysvammainen.
"Aspergerin oireyhtymän diagnostiset kriteerit DSM-IV:n mukaan (Suomen psykiatriyhdistys 1997, American Psychiatric Association 2000).
Laadullisia puutteita sosiaalisessa vuorovaikutuksessa vähintään kahdella seuraavista tavoista: I. Merkittäviä puutteita useiden ei-kielellisten ilmaisujen käytössä, kuten silmiin katsominen, kasvojen ilmeet, vartalon liikkeet ja eleet, joilla säädellään sosiaalista vuorovaikutusta
II. Epäonnistuminen kehitystasoa vastaavien ihmissuhteiden luomisessa
III.Kyvyttömyys spontaaniin pyrkimykseen jakaa iloa, kiinnostusta tai saavutuksia toisen ihmisen kanssa
IV. Sosiaalisen tai emotionaalisen vastavuoroisuuden puuttuminen
Rajoittuneita toistuvia ja kaavamaisia käyttäytymistapoja, mielihaluja tai toimintoja, jotka ilmenevät ainakin yhdellä seuraavista tavoista: I. Voimakkuudeltaan tai kohteeltaan poikkeava, rajoittunut tai stereotyyppinen kiinnostus yhteen tai useampaan harrastukseen tai toimintaan
II. Ilmeisen itsepintainen kiinnittyminen tiettyihin ei-toiminnallisiin rutiineihin tai rituaaleihin
III. Kaavamaiset tai toistuvat motoriset maneerit
IV. Itsepintainen kiinnostus esineiden osiin
Häiriö aiheuttaa kliinisesti merkittävää haittaa sosiaalisella, ammatillisella tai muulla tärkeällä toiminnan alueella
Kliinisesti merkittävää kielellisen tai kognitiivisen kehityksen viivästymää ei ole havaittavissa
Kliinisesti merkittävää kielellisen tai kognitiivisen kehityksen viivästymää ei ole havaittavissa
Muun laaja-alaisen kehityshäiriön tai skitsofrenian kriteerit eivät täyty."
Lähde-DDSMIV
Jos luet tuon viimeisen kappaleen, huomaat, että kehitysvammaa ei saa olla, jotta diagnoosikriteerit täyttyvät. Joillain sivustoilla puhutaan lievästä kehitysvammasta, mutta ei sellaisia tapauksia saa diagnosoida aspergereiksi. Yksittäisiä oppimisvaikeuksia, kuten lukihäiriö tms, voi kyllä olla.
AS-diagnoosi kuvaa varhaislapsuuden autismin kaltaista oireistoa henkilöillä, joiden kykyprofiili ulottuu lievästä älyllisestä kehitysvammaisuudesta lahjakkaan tasoiseen.
http://www.duodecimlehti.fi/web/guest/etusivu?p_p_id=dlehtihaku_view_ar…
duodecimissä voi yleislääkärit kirjoitella mitä vaan, mutta erikoislääkärit noudattaa diagnoosikriteeriä ja kukaan muuhan ei sitä diagnoosia saa edes tehdä.
asperger ei voisi olla kehitysvammainen. Useimmat ovat normaaliälyisiä, mutta joukossa on myös lievästi kehitysvammaisia ja toisaalta tavallista älykkäämpiä.
Diagnoosin saaneilla AS-henkilöillä on älykkyystestien mukaan suunnilleen sama keskimääräinen älykkyysosamäärä kuin neurologisesti tyypillisillä ihmisillä, mutta heidän joukossaan on normaalia enemmän ihmisiä, joiden älykkyysosamäärä on selvästi keskiarvoa joko korkeampi tai matalampi.
http://suomisanakirja.fi/asperger#Diagnostiset_kriteerit
Pelkkiä aspergereja on. Aspergerin kirjo kun on erittäin laaja; joillakin jopa huomaamattomana esiintyvä ja toisilla taas asperger esiintyy autismeista pahimpia. En tiedä, lasketaanko autismeja virallisesti kehitysvammaisiksi, mutta fakta on, että he käyvät samaa koulua kehitysvammaisten kanssa, saavat samaa tukea, käyvät samoissa harrastuksissa ja asuvat samoissa asuntoloissa. Usealla kehitysvammaisella on vielä vammansa päälle autismi.
Mutta Mikko on jonkinlainen autisti käsittääkseni, tosin diagnooseja on todella vaikea arvioida ellei ole joku päivänselvä. Kuitenkin monet kehitysvammaisista ei saa mitään muuta diagnoosia kuin "kehitysvammainen".
autistinen on myös kehitysvammainen. Aspergeria on enemmän ihan normaaliälyisillä, mutta sitä voi olla myös kehitysvammaisella. Diagnoosi tehdään tapauskohtaisesti eikä ole yhtä ainoaa kriteeristöä, jota orjallisesti noudatettaisiin.
Minä luulen, että Mikolla on Aspergerin syndrooma.
Oisko joku tosi vaikea asperger eli osaa kyllä lukea ja imee hirmuisesti tietoa, mutta autisminkaltaiset oireet tekee kommunikaation ulkomaailman kanssa hieman vaikeaksi ja ulosanti töksähtelevää