Tässäpä teille mammat tietoa.
Kommentit (9)
Ehkä hollanti on poikkeus juuri huumeiden sallimisen takia, sinne muuttaa kaikki ongelmaiset eurooppalaiset huumeiden takia, joten siellä henkirikokset on näiden tekemiä. Eikös mamut ole erikoistuneet lähinnä raiskauksiin Suomessa ja pohjoismaissa?
Musta oli mielenkiintoista, että "huumeiden" (hipsuissa, koska kannabis ei mielestäni ole huume) laillistaneessa maassa on kolminkertaisesti väestöä Suomeen verrattuna, ja henkirikoksia vain kaksinkertaisesti. Siis Kannabiksen dekriminalisaatio on houkutellut mielestäsi Hollantiin kaikki ongelmaiset, mutta silti siellä on suhteessa vähemmän rikoksia, kuin Suomessa...
"Hollannin erottaa Ruotsista ja Suomesta myös se, että pääosa henkirikosten tekijöistä on syntynyt muualla kuin Hollannissa", Lehti erittelee.
Kannattaa jättää ne pääosin rikoksia tekevät sinne omaan maahansa.
minulla tässä vieressä. Eikä siinäkään ole tukea tai evidenssiä tuon nettijutun otsikolle. Ikävä kyllä!
-2-
Että meidän mamut on poikkeuksellisen hyvää porukkaa, kun eivät korostuneesti tapa jengiä? Silleen yhtä paljon kuin Hollannissa ja Ruotsissa?
Onkohan sillä mitään tekemistä asian kanssa, että meillä on paljon vähemmän mamuja täällä, kuin em. maissa?
"Arvasin kyllä, tätä tietoa on vaikea ottaa vastaan : ) "
Totta. On vaikea ottaa vastaan tietoa, että yleisin puukottaja on suomalainen keski-ikäinen juovuksissa oleva mies, joka puukottaa keittiöveotsellä kaveriaan. Totta. Todella rankka tieto. Tai se että suomessa väkilukuun suhteutettuna henkirikosten osuus on keksimäärin tupla verrattuna muihin euroopan maihin. Vaikea ottaa vastaan tuokin tieto. Vaikeaa ja kiusallista ja äärimmäinen noloa. Toivottavasti ulkomaalaiset osaavat ajatella että tuo ei koske kaikkia suomalaisia ja on miehiä jotka osaavat olla juomatta liikaa.
osuus kaikissa rikoksissa korostuu. Nyt on tutkittu, että niin ei ole. Se on vaikeasti hyväksyttävä asia monelle mammalle. ap
otsikon väitettä ei mitenkään perustella jutussa, ei myöskään lehdessä olleessa pidemmässä versiossa. Ei siis kerrota, miten suuri osa tekijöistä on maahanmuuttajataustaisia versus maahanmuuttajien osuus väestöstä. Todetaan vain, että Ruotsissa maahanmuuttajien osuus nousee esiin verrattuna Suomeen.
Tuo ei yllättänyt mitenkään. Ehkä hollanti on poikkeus juuri huumeiden sallimisen takia, sinne muuttaa kaikki ongelmaiset eurooppalaiset huumeiden takia, joten siellä henkirikokset on näiden tekemiä. Eikös mamut ole erikoistuneet lähinnä raiskauksiin Suomessa ja pohjoismaissa?