Häh.. vauva 7vko ja alko menkat?
Täysimetän ja vauva syö tosi hyvin ja maitoakin tulee mielettömiä määriä. Jälkivuoto loppui 2 viikkoa sitten ja ihan kirkas vuoto alkoi nyt uudestaan. Menkat näiden täytyy olla. Vai voiko jälkivuoto kestää muka näin kauan? Ja alkaa uudestaan kirkkaana vuotona?
Kommentit (10)
Täysimetin ja sen lisäksi vielä luovutinkin maitoa...
En olis tahtonut näitä mokomia riesaksi vielä..
-ap-
minulla alkoi tasan 28 päivän kuluttua synnytyksestaä (eli mikä oli normaali kiertopäiväni myös) ja minä myös täysimetin.
ja toisen kanssa meni 5 kk. Toinen selkeästi hylki rintaa mensujen aikana.
Ei se täysimetys miltään raskaudelta suojaa.
Ja seuraavat vasta neljän kuukauden päästä ja nyt niitä seuraavia ei olekaan taas kuulunut. Minä myös täysimetin.
kuin säännöllinen imetys.
Jos tulee 4 h taukoja niin kroppa luulee lapsen kuolleen ja voi alkaa järjestämään uutta raskautta.
Ei ole mitenkään harvinaista, että kuukautiset alkavat jo täysimetysaikana. Noin näppituntumalta sanoisin että ehkä noin joka neljännellä naisella näin käy, ellei useammallakin. Mutta aika tavallista on myös, että tulee yhdet "valekuukautiset" JUURI tuossa n. 7 viikkoa synnytyksestä, melkeinpä jälkivuodon päätteeksi. Ja sitten voi mennä kuukausia tai vuosikin ennen seuraavia, eli ei oikeastaan voi edes sanoa että olivat ensimmäiset kuukautiset.
Mihin ryhmään sinä kuulut, jää nähtäväksi! Ikävä juttu on erityisesti se, että kun kuukautiset alkavat täysimetysaikana, ne ovat usein aivan epäsäännölliset, väli voi olla neljä tai kuusi tai kahdeksan viikkoa... Aina pitää olla vähän varuillaan :-/
Eikös täysimetys sitten ole säännöllistä imetystä? Ei minulla kyllä tullut koskaan yli neljän tunnin taukoa imetykseen. Ja vieläkin imetän säännöllisesti vaikka vauva on jo soseilla, mutta ne neljän tunnin tauot on edelleen aika maksimit. Eikä ole menkkoja kuulunut kuin ydet satunnaiset.
kuin säännöllinen imetys.
Jos tulee 4 h taukoja niin kroppa luulee lapsen kuolleen ja voi alkaa järjestämään uutta raskautta.
ne ihanille menkoille kuulostaa, voin vain lohduttaa että minulla alkoi 4 viikon kuluttua synnytyksestä (2 viikkoa oli jälkivuotoa) ja juu täysimetin 5 kk.