Pph:n kulukorvaus jos lapsi ei syö välipalaa
Minulla on kaksi kokopv lasta. Jos he lähtevät puolen päivän aikaan pois hoidosta (siis yhtenä päivänä) eivätkä siis syö välipalaa, saanko silti kulukorvauksen 4,59 per lapsi tuolta päivältä?
Jos en, niin paljonko kulukorvaus on kyseiseltä päivältä?
Kommentit (5)
lähtö suunniteltu vai ei. Jos olet sen jo ruokaa laittaessasi tiennyt, et mielestäni saa, mutta jos tilanne tulee yllättäen, ja välipala on varattuna, voisit sen saadakin.
ilmoittamatta myöhässä tai haetaan yllättäin.
Myös ensimmäiseltä sairausloma aamulta saa aamupalakorvauksen.
Kulukorvaus on se minkä lapsi syö. Jos aamupala yleensä syöty hoidossa ja yhtanä aamuna onkin syönyt kotona, ei korvausta ja sama pätee muissakin aterioissa.
Kulukorvaus on se minkä lapsi syö. Jos aamupala yleensä syöty hoidossa ja yhtanä aamuna onkin syönyt kotona, ei korvausta ja sama pätee muissakin aterioissa.
Jos kuitenkin on tehnyt jo valmiiksi toiselle juttuja, niin saman verranhan se maksaa, syö se lapsi sitten sen puuronsa vai ei.
Se on jotain 3,90e (ainakin meillä). Ihan sentilleen en muista sitä summaa.