Hoitajat unohtivat 3-vuotiaan bussiin - joko tämä on käsitelty?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011100314497683_uu.shtml
Niku, 3, unohdettiin linja-autoon
Maanantai 3.10.2011 klo 22.52
Pikkupoika istui itkien linja-auton takaosassa melkein tunnin, koska hoitajat unohtivat hänet lastentarhan teatterimatkalle.
Autoleikit Autoon unohdettu Niku (edessä) ei enää sunnuntai-iltana murehtinut tapausta, vaan leikki tyytyväisenä autoilla veljensä Sisun kanssa isä Henri Kososen valvovan silmän alla.
Autoleikit Autoon unohdettu Niku (edessä) ei enää sunnuntai-iltana murehtinut tapausta, vaan leikki tyytyväisenä autoilla veljensä Sisun kanssa isä Henri Kososen valvovan silmän alla. (ESKO TUOVINEN)
Hoitajat havahtuivat vasta, kun toisen lapsen äiti ihmetteli, että eikö Niku olekaan hoidossa sinä päivänä.
He soittivat linja-auton kuljettajalle, joka sanoi, ettei autossa ollut ketään. Auto kuitenkin tarkastettiin ja takaa löytyi itkuinen poika.
- Poika kertoi, että turvavyö oli mennyt jumiin, eikä hän saanut sitä auki. Kummallista, että kolmevuotiaalta vaaditaan, että pitää itse osata avata turvavyö, äiti Iida Kosonen sanoo tuohtuneena.
Vajaan tunnin perjantaina linja-autossa istunut poika kertoo käyneensä kirpputorin ja kaupan parkkipaikoilla linja-auton kyydissä.
Äiti kuuli tapahtuneesta kaveriltaan, joka oli ollut teatterissa.
- Kyllä se hieman järkytti. Mietin vaan, että jos kaverini ei olisi ollut siellä teatterissa ja kysynyt pojasta, missähän vaiheessa he olisivat huomanneet, Kosonen pohtii.
Hoidosta kotiin
Kun isä meni hakemaan lastaan, hoitaja kertoi päivän tapahtumista ja vakuutti, että poika ei ollut yksin, vaan linja-auton kuljettajan kanssa.
- Yleensä tumppuja ja rukkasia unohdetaan autoon, mutta ei lapsia. Armeijassakin tehdään nimenhuuto kaksikymppisistä jätkistä, isä Henri Kosonen vastasi hoitajalle.
Luottamus Hämeessä sijaitsevaan hoitopaikkaan meni.
- En todellakaan luota siihen laitokseen ja tuntuu, että on luotto lähtenyt muihinkin. Mieluummin olen vaikka kotona ja rahattomana, kun tiedän, että lapset on tallessa, äiti sanoo.
Äidin mukaan poika voi olosuhteisiin nähden hyvin.
Vaikka tilanteesta selvittiin säikähdyksellä, perheen mieleen on tullut kauhukuvia siitä, mitä olisi voinut pahimmillaan tapahtua.
- Olisihan se linja-auto voinut vaikka mennä viikonlopuksi talliin, äiti miettii.
Kunnan päivähoidosta vastaava johtaja myöntää unohduksen, muttei halua kommentoida sitä.
LINDA PELKONEN
pitäisi täällä käsitellä?