Ou boi! Lapseni 9 kk 1vko alkoi juuri kävellä!
Tää tuli vähän äkkiä, mut hauskalta näyttää kyllä :)
Kommentit (13)
estämäänkään. Ap:n esikoinen lähti kävelemään 13 kk iässä, joten tää ei ollut oikein odotettavissa.
noihin askeliin. Yerävät kulmat vaan pehmusteisiin ja tsemppiä kynnyksiin ja matonreunoihin!
Olisin toivonut hiukan myöhäisempää lähtöä.
Viikkoo vajaa 7kuisena nousi pystyyn ja voi sitä huudon määrää kun ei oikein meinannut pysyä pystyssä, mutta pakko oli silti yrittää :D
Siinä menikin sit 1kk kotona tekemättä paljon muuta kun istuttua lattialla varmistamassa ettei kaatuile.
kieltämättä se on hauskan näköistä ja ihanaa kun lapsi oppii uusia taitoja. Mutta kannattaa tosiaan alkuun keikkua itse vauvelin perässä, meillä ainakin se nuorena (10kk) kävelemään oppinut kohelsi paljon enemmän kuin vähän vanhempana (13kk) kävelemään oppinut. Voi toi olla luonnekysymys myös.
Onnittelut uudesta taidosta! :D
siitä tulee länkisäärinen
D-vitamiinin puute voi aiheuttaa länkisääret. Tsemppiä ap:lle ja vauvalle :)
kannattaa tosiaan olla vähän silmät selässä tyyliin. Myös kannattaa varautua siihen, että puhe tulee myöhemmin. Sanontahan on, että jalat vievät puheen oli ainakin meillä totta. Esikoinen puhui kuin Runeberg tosi aikaisin, mutta hän lähtikin kävelemään 1 vuotis synttäripäivänä. Lykkyä!
siitä tulee länkisäärinen
D-vitamiinin puute voi aiheuttaa länkisääret. Tsemppiä ap:lle ja vauvalle :)
että ne länkisääret mitkä tulee siitä kun lapsi oppi noin aikasin kävelemään niin se häviää itsekseen. Itse en tätä meinannut uskoa kun meidän tytön jalat oli ihan miten sattui mutta nyt täytti just 2 vuotta ja ovat taas ihan suorat:)
siitä tulee länkisäärinen
D-vitamiinin puute voi aiheuttaa länkisääret. Tsemppiä ap:lle ja vauvalle :)
Meillä oli pihtikinttuinen, eli päinvastoin... lähti 9-kuisena ja oli vielä paksu ja iso vauva. Mutta kyllä ne koivet tuossa 2-3 vuotiaina suoristuivat. D-vitamiinia annettiin ihan suositusten mukaan ja ruokavaliokin on monipuolinen.
Eikä se ole palkästään hyvä juttu. Järki kehittyy kummasti siinä vuoden tienoilla, joten myöhäisemmät kävelijät yleensä selviävät vähemmillä havereilla. Kokemusta on, kun meilläkin nuorempi lähti liikkeelle kahdella jalalla noihin aikoihin.
Mun kahdeksankuinen opetteli ensin laskeutumaan alas pepulleen ennenkuin lähti kävelemään. Yhtäkään haveria ei ole tullut edelleenkään, liikkuu taitavasti ja on jo tokalla luokalla.
Sen suurempia haavereita ei ole sattunut vaikka 10kk iässä lähti likkeelle meidän pienin. Peppu edellä osas nätisi tulla alas sohvaltakin ja muutenkin ollut motorisesti suht taitava meidän pikkuinen.
Esikoinen lähti samaan aikaan liikkeelle eikä mistään länkisääristä ole koskaan ollut tietoakaan :)
8kk ja 9kk.
Odotin oman esikoisen myös kävelevän aikaisin kun nousi tukea vasten 6kk vanhana ja käveli tukien 7kk vanhana. Mutta lähtikin kävelemään vasta vuoden vanhana. Käveli kyllä heti sitten kunnolla. Ei kaatuillut, vaan kun vihdoin uskalsi irroittaa otteen, niin käveli ympäri taloa.
Eikä se ole palkästään hyvä juttu. Järki kehittyy kummasti siinä vuoden tienoilla, joten myöhäisemmät kävelijät yleensä selviävät vähemmillä havereilla. Kokemusta on, kun meilläkin nuorempi lähti liikkeelle kahdella jalalla noihin aikoihin.