Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Lapsen kaverittomat päivät. Miten teillä muilla?

Vierailija
29.11.2011 |

Saako teille tulla lapsen kavereita joka päivä kylään ja saako oma lapsenne käydä joka päivä kaverillaan kylässä?



Meillä on nyt tilanne, että päätimme miehen kanssa että meillä pidetään kaksi kaveritonta päivää viikossa.

Tämä siitä syystä, että tuskin enää näimme tyttöä joka koulun jälkeen kävi kotona tekemässä vain läksyt ja lähti sitten kaverilleen. Kotiin tuli kohta joko kaverin kanssa tai sitten yksin ihan viimetingassa sovittuna kotiintuloaikana.

Jos tyttö ei ole kaverillaan, on kaveri aina meillä. Vierailevat siis toistensa luona päivittäin eikä meillä oma perhe ja vain pelkästään oma perhe ole koossa enää koskaan.



Olemmeko kohtuuttomia vaatiessamme pari päivää viikossa vain perheelle?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkäikäinen lapsi on kyseessä?



Meillä on tokaluokkalainen tyttö, joka olisi menossa kavereiden kanssa jatkuvasti. Aika ajoin pidämme kaverittomia päiviä tarpeen mukaan, esim. silloin kun lapsi vaikuttaa väsyneeltä. Myös jos lapsen käytöksen kanssa on ongelmia, niin otetaan muutama kaveriton päivä "rauhoittamaan" tilannetta.

Vierailija
2/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kahdeksanvuotias, jolla olisi joka päivä kaveri kylässä tai itse kaverilla. Harrastusten kanssa sellainen rumba olisi aivan liikaa, illat ollaan sitten todella kiukkuisia joten meillä on juurikin tuo 2-3 kaveritonta päivää viikossa jolloin ollaan perheen kesken.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja meille saa aina tulla ja kaverille saa aina mennä. Kolmasluokkalainen osaa jo vähän säädellä, että koska jaksaa.



Yleensä ip:t on kavereiden kanssa ja harrastuksen jälkeen kotiin.



Yksin tyttöni ei halua olla, joten olkoot kavereiden kanssa. Viikonloput yleensä enimmäkseen ollaan perheen kanssa tai lapset on pihalla kavereiden kanssa.



Miten lapsesi viihtyy yksin?

Vierailija
4/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona on myös sisaruksia joten ihan yksin ei tarvitse olla kotonakaan.



Viimeviikkoina tyttö on ollut ilman kaveriaan vain ja ainoastaan läksyntekoajan ja illalla klo 19 jälkeen, muutoin ovat yhdessä aina. Viikonloppuisin aamusta iltaan ja vaativat vielä yökyläilyjäkin.

Hyvähän se on että on kavereita mutta kyllä minusta lapsen pitää osata olla aikoja myös yksin.

Ja totuuden nimissä on myös sanottava, että oikeasti minä kaipaan ihan vain perheen kesken oloa eikä sitä jatkuvaa kaverirumbaa.



t. ap

Vierailija
5/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona on myös sisaruksia joten ihan yksin ei tarvitse olla kotonakaan. Viimeviikkoina tyttö on ollut ilman kaveriaan vain ja ainoastaan läksyntekoajan ja illalla klo 19 jälkeen, muutoin ovat yhdessä aina. Viikonloppuisin aamusta iltaan ja vaativat vielä yökyläilyjäkin. Hyvähän se on että on kavereita mutta kyllä minusta lapsen pitää osata olla aikoja myös yksin. Ja totuuden nimissä on myös sanottava, että oikeasti minä kaipaan ihan vain perheen kesken oloa eikä sitä jatkuvaa kaverirumbaa. t. ap

Silloin kun kotona on useita lapsia, niin toisinaan lasten kaverit ovat "taakka". Välillä kaipaa oman kodin rauhaa ja vain omien perheenjäsenten seuraa. Siinä ei ole mitään väärää.

Vierailija
6/6 |
29.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä niin, että isä katselee telkkaria, äiti seikkailee netissä ja lapsi on yksin.