Onko kukaan käyttänyt Kelan tarjoamaa
etua jossa esim. kaksi ystäväperhettä hoitaa vuoronperään toisten lapsia ja Kela korvaa siitä? Toimii jotenkin yksityisen hoidon tuen tapaan.
Kommentit (3)
kuullut ennen mutta nyt kuulin tuttavaperheeni käyttävän sellaista. Kelallakaan virkailija ei ollut tiennyt ennenkuin oli ottanut selvää. ap
Kun meidän ja ystäväperheen esikoiset lähtivät opiskelemaan, molemmat perheet ostivat lapselleen asunnon. Sitten laitettiin meidän lapsi toisen perheen asuntoon asumaan vuokralle ja heidän lapsi tuli meidän asuntoon. Ja kappas, vaan molemmat saavat täydet asumistuet eli eipä jää paljon kuluja asunnoista! Kela maksaa käytännössä meidän lainanlyhennykset ja yhtiövastikkeet. Luulisin että moni muukin on tajunnut tämän mutta eivät siitä paljon huutele. Käyttökelpoinen vinkki kuitenkin.
tuollaisesta. Ei kai tuollaista etua olekaan, vai onko?