pavut
mitä ruokaa voisi tehdä tölkkipavuista?
Kaapissa lojunu jo kauan kidneypaputölkkejä ja papuja tomaattikastikkeessa enkä keksi niistä mitään..
Kommentit (6)
Baked Beans, eli pavut tomaattikastikkeessa + pekoni + paistettua kananmunaa + paahtoleipää. Muuta en niistä keksi, ovat niin makeita.
Muuten papuja (isoja ja pieniä valkoisia, kidney, mustasilmä- ....) kannattaa aina pitää kotona ja laittaa vähän joka ruokaan :)
Säilykkepurkkipavut kannattaa valuttaa ja huuhdella ennen käyttöä, liemi voi tuntua vähän limaiselta.
Jos ostat kuivattuja papuja, käsittelet ne pussin ohjeen mukaan ja pakastat sopivina annoksina, sulla on aina hyvää "raaka-ainetta" kotona.
Voit hauduttaa erilaisia papuja, maustaa öljyllä ja valkospulilla ja tarjota lampaanpaistin kanssa. Laita mukaan myös vihreitä papuja.
Tee oma tomaattikastike, kuumenna pavut siinä, tarjoa pihvin tai jauhelihapihvin lisukkeena.
Erilaisia papukeittoja on ehkä tuhat! (Google)
Juureksia, papuja, luista nautaa tai lammasta - niistä saa hyvän ja edullisen talvipadan.
Nämä siis jo aiemmin ehdotettujen lisäksi.
olevista ja toisia voit käyttää sellaisenaan vaikka salaatin lisäkkeenä. Ja voihan niitä syödä vaikka silleen leivän päällä .
voi laittaa vaikka lasagneen. Tee tomaattikastike, jossa on papuja, pinaattia ja sipulia, mausteena valkosipulia, basilikaa ja mustapippuria.
Kidneypavut voi käyttää myös wokkiin. Wokkaa esim. parsakaalia, porkkanaa, vesikastanjaa, ananasta ja niitä papuja (pavut pannulle viimeisenä, säilykepavut menee tosi helposti muhjuksi). Kastikkeeksi kookosmaitokastike, jossa punaista tai vihreää currytahnaa ja liraus soijakastiketta. Tarjoa riisin kera.
Mä oon tehnyt joskus muinaisuudessa keittoa noista valkoisista pavuista tomaattikastikkeessa. Sen voi maustaa suht tulisesti ja heittää joukkoon jotain kasviksia. Tarjoillaan creme fraichen kanssa.
kidneypapuresepti: valmiista salsasta ja pavuista saa hyvän kastikkeen. Kastikkeeseen voi lisätä esim. vihreää paprikaa ja sipulia, niitä kannattaa ensin kuullottaa pannulla ennen muiden aineiden lisäämistä. Salsaan voi lisätä hieman tomaattimurksaa. Tätä voi syödä esim. riisin ja juustoraasteen kanssa tacokuoressa tai tortillassa.
(Tein tätä joskus muinoin jääkaappijämistä.)
Kiitos resepteistä, täytyy heti huomenna kokeilla :)
Tätä tehdään usein, on maailman yksinkertaisin:
1 purkki kidneypapuja
1 purkki valkoisia papuja tomaattikastikkeessa
1 tölkki/purkki/tetra tomaattimurskaa (voi olla maustettua tai maustamatonta, tai paseerattua tomaattia jos lapset ei tykkää tomaatin paloista kastikkeessa)
Sekoitetaan, kuumennetaan kattilassa, maustetaan esim kasvisliemikuutiolla.
Tulee makea ja ruokaisa kastike syötäväksi riisin kanssa. Lapset tykkää. Ja minäkin.