Hyvä aika pohtia...mutta miten selvitä ensi talvesta masentumatta?
Minä nautin auringon valosta ja lämmöstä, vaikka välillä hiki virtaakin. Liikuntakin maistuu ja ruoka ei niinkään, pääseepä vähän laihtumaankin. Mutta talvella kaikki tahtoo kääntyä päälaelleen. Millä konsteilla saisin pidettyä tämän hyvän draivin päällä mahdollisimman pitkään?
Kommentit (7)
Jatka tiukkaa linjaa, niin saat palkinnon. Mullakin on tapana lihoa aina syksyllä ja vasentua, mutta jos liikkuis ja laihduttais lisää, ei masentuisi?
mutta päivien lyheneminen ja ilmojen kylmeneminen vaan syö tehoja mun tapauksessa. Tuota kirkasvalolamppua voisi harkita kotiin. Työpaikalla on sellainen, mutta en ole juurikaan kokeillut.
On kokonsa ja siirrettävyytensä takia erittäin kätevä, sitä voi pitää vaikka lehden päällä kun lukee aamulla. Ja niin tehokas että 15 min riittää.
Lisäksi säännöllinen hikiliikunta 2-3 kertaa viikossa + 10 minuuttia joogaa joka päivä. Pahimpina viikkoina Fazer Thin Dark -suklaata rivi per päivä. Lohta tai vastaavaa 1-2 kertaa viikossa. D-vitamiinia purkista.
Näillä on pysynyt kurissa kaamosmasennus, joka aiemmin vaati lääkkeitä lähes vuosittain.
mä mietin etukäteen jo samaa... Olen suunnitellut, että käyn talvikautena solkussa, otan c- ja d-vitaminia (joita tosin otan nytkin) kunnon annoksia, säännöllinen liikunta esim uiminen, jokun kirkasvalolampun vois hommaa, paljon vihreitä huonekasveja jotta tulee kesäinen olo, joku sisustussuihkulähde, josta tulee rentouttava veden pulputus....
Miten mä muistelisin lukeneeni jostain että foolihappo ja C- sekä D-vitamiinitasot kannattaa pitää ylhäällä?
Vuodenaikamasennus syksyllä voi johtua ainakin osittain aivojen melatoniinintuotannon muutoksista, joka liittyy suoraan valon määrään. Siispä ei ole välttämättä lainkaan huuhaata testata esimerkiksi korvavaloja. Jos tiedät jo entuudeltaan että voit olla taipuvainen syysmasennukseen (joka on ihan oikea sairaus), niin hanki ihmeessä nuo valot! Joillekin auttaa se liikunta, ja mielialan voi pitää korkeana myös esimerkiksi odotettavissa oleva lomamatka tai muu porkkana. Kaikki tuollaiset asiat vaikuttavat myös mieleen!
Itse pidän syksystä. Sen sijaan kärsin kevät- ja kesämasennuksesta...