Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ostox.fi juhlamekot - kokemuksia?

Vierailija
30.06.2011 |

Myyvät huuto.netissä paljon erilaisia juhlapukuja, sitten on vielä omat nettisivut ja nettikauppa. Hinnat näyttää olevan edukkaita, varsinkin huuto.netin puvuissa pitkälti alle 100€, mutta onko laatu mitä?



Hakusessa mekko ristäisiin/häihin, meidät siis vihitään samalla, ja haluaisin pitkän, juhlavan mekon joka ei kuitenkaa maksaisi montaa sataa. Lapsen kaste on juhlan pääasia.

Kommentit (17)

Vierailija
1/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on aivan ihanan kaunis, helmikoristeita. Kaikki on hyvin ommeltu eikä repsota langanpäivä mistään. Ainoa miinus on se vähän ruma joustava selkäosta, mutta tällaiselle pullealle kuin minä se on kyllä mukava ja hyvä ja sen ansiosta mekko istuu tosi hyvin.



Tuli nopeasti. Minä kyllä suosittelen.

Vierailija
2/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

joustavia minäkin katselin, kun pullukka olen myös. Olisiko tullainen joustava helpompi imettämisen kannalta, siis joustaako se niin paljon, että koko yläosan voi laskea alas vyötärölle?



Noita joustavia tosin en nähnyt firnan omilla sivuilla, huutiksessa vaan.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai sellainen onnistu missään? sittenhän se mekko tipahtaisi pois samantien?



Riippuu tietty mallista, jos olisi avoin rintamus ja kunnon rintavarustus niin ehkä saisi toisen rinnan pullautettua sieltä ulos? ;)

Vierailija
4/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kankaat leikattu vinoon, ommeltu vähän sinnepäin, kangaslaadut todella ala-arvoisia. Minulla on sieltä juhlapuku, jota ei ole kehdannut pitää, koska se haisee järkyttävältä eikä sitä voi pestä. Pesu kutistaisi sen koosta M kokoon XS. Vuori ja itse vaate eivät olleet "samaa paria" vaan vuori lötkötti taftipuvun alla.



Eli sieltä voi saada myös täysin ala-arvoisen kappaleen eikä välttämättä kaunista ja ihanaa. 100 eurolla saa juhlapukuliikkeen alesta jo hyvänkin mekon.

Vierailija
5/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

yhdistetyissä häissä ja ristiäisissä. Jos olisi ollut isot ja hienot juhlat, niin olisin ostanut toisenlaisen, mutta noihin meidän juhliin se oli hyvä.



Laadusta en siis keksi mitään valittamista ja mekko oli myös nätti. Helmaa piti lyhennyttää, että siitä tuli sopiva, mutta joustava vyötärö takasi istuvuuden muuten.



Kangas oli jännää materiaalia, jotain täysin keinokuitusekoitetta.

Vierailija
6/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olin todella tyytyväinen. Ei yhtään mitään valitettavaa =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olin todella tyytyväinen. Ei yhtään mitään valitettavaa =)

Vierailija
8/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainoa mikä oli että kun mekon kooksiilmoitettiin 36-40 ja annettiin mitat, niin 'venyy mitoista vielä 10 cm' ei pitänyt todellakaan paikkansa. Normaalisti 38-40 vaatteisiin mahtuva tyttö tarvitsi juhlapuvusta heidän kokoa 44-46 olevan puvun. Tuo 38-40 (M) olikin koko 8 ja 44-46 (XL) koko 12 brittikoossa. Isompi puku sopi ja oli ihan kelpoisa koulun tanssiaisiin. Hinta/laatu ok.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai sellainen onnistu missään? sittenhän se mekko tipahtaisi pois samantien? Riippuu tietty mallista, jos olisi avoin rintamus ja kunnon rintavarustus niin ehkä saisi toisen rinnan pullautettua sieltä ulos? ;)

että jos se selkä joustaa, niin sitten pystyisi venyttämään sitä sillä tavalla että laskisi rintojen alle. Olkaimia toki sitten ei saisi olla, tai sellaiset mitkä saa laskettua alas.

Vastaukset oli aika lailla sitä, mitä kuvittelinkin. Taitaa olla tuurista kiinni, mitä sieltä saa. Periaatteessa mallit näyttää ihan kivoilta, ja meilläkään ei mitään hienoja juhlia ole tulossa eikä isoja, mutta kiva olisi kuitenkin juhlistaa häitä ja ristiäisiä vähän juhlavammalla mekolla.

ap

Vierailija
10/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli kankaat leikattu vinoon, ommeltu vähän sinnepäin, kangaslaadut todella ala-arvoisia. Minulla on sieltä juhlapuku, jota ei ole kehdannut pitää, koska se haisee järkyttävältä eikä sitä voi pestä. Pesu kutistaisi sen koosta M kokoon XS. Vuori ja itse vaate eivät olleet "samaa paria" vaan vuori lötkötti taftipuvun alla. Eli sieltä voi saada myös täysin ala-arvoisen kappaleen eikä välttämättä kaunista ja ihanaa. 100 eurolla saa juhlapukuliikkeen alesta jo hyvänkin mekon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olin todella tyytyväinen. Ei yhtään mitään valitettavaa =)

Minulle riitti se, että puku oli kuvan mukainen (ei mitään virheitä tms.) ja kaunis. Mitä muuta sitä voisi vaatia?

Vierailija
12/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ebay uk on pullollaan juuri noita samoja mekkoja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/17 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse tilasin mekon tuolta joskus...Noh, puku oli ihan ok hintaansa nähden. Mutta, se puku, jonka huusin, niin ei todellakaan ollut se jonka sain..No, sieltä ei meinattu vastata ja kun sain naisen langan päähän, hän lupasi laittaa toisen puvun postissa, veloituksetta vaikka olisi kalliimpi jonka olin maksanut. No, valitsin itselleni puvun ja se tuli minulle. Tämän jälkeen postitin väärän mekon takaisin sinne. Uuden mekon mukana tuli vielä rihkamakorvikset hyvityksenä.



Eli muuten ihan ok, mutta vähän petyin kun sitä mekkoa ei ollutkaan, jonka olin huutanut. Toisen värisenä olisi ollut mutta halusin punaisen, en sinistä mekkoa...

Vierailija
14/17 |
15.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

EI LUOTETTAVA AINAKAAN TOIMITUKSESSA!!

Tuore kokemus, kun tämän viikon maanantaina kysyin sähköpostilla Ostox.fi/Annikalta, että kerkiääkö alushame tämän viikon torstaiksi. Vastasi, että kerkiää, jos maksat checkoutilla(jolloin suoritus näkyy heti), niin saavat postiin tiistaina. No,maanantaina tein työtä käskettyä tilauksen ja vielä laitoin tapahtumasta/tilauksesta heidän sähköpostiinsa kopion ja kerroin, että tilaus tehty ja vielä täsmensin, että KIIRE ja voisivatko lähettää jo maanantaina! Tänän ei pahaenteisesti tullut koskaan mitään vastausta, kunnes torstaina, kun odotettiin kuumeisesti Smartpostin lähetystä (parin tunnin päästä tanssit...!), niin sähköpostiin tuli viesti, että "Järjestelmässämme on ollut jonkinlainen ongelma, kaikki tiedot näyttävät että tämä ei ole lähtenyt? Voisitko vahvistaa jos alushame tuli tai ei?

terv. Annika / Ostox"

...Silloin tajusin, että koko alushame ei ollut koskaan lähtenytkään meilleppäin:(

Pyysin välittomästi ja ystävällisesti rahat takaisin tililleni saapumattomasta lähetyksestä ja hillitsin itseni, vaikka kiukkuinen tyttöni puolesta olinkin.

Sain vastaukseksi, että rahat palautettu op:stä ja jos alushame saapuu, niin voin lähettää sen asiakaspalautuksena takaisin. Ja nyt tärkein: EI MINKÄÄNLAISTA PAHOITTELUA TAI ANTEEKSIPYYNTÖÄ! Eikä enää edes lähettäjää mainittu sähköpostissa.

Tämä jurppi pahemman kerran!

Varokaa siis, jos kiire tilauksillanne!!!

Terveisin TYYTYMÄTÖN ASIAKAS!

Ja vielä se ärsyttää nyt Ostox.fi:n sivuilla, kun ovat poimineet palautteisiinsa vain niitä positiivisia kommentteja....:(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/17 |
17.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mittatilaus mekkoni ei todellakaan ollu minun mittojen mukaan tehty (tätä harrastetaan tosin

myös monessa muussakin firmassa), laatu surkea ja jouduin vielä lyhentää mekon jonka piti olla juuri sopiva. Mekon sisäpuolella oli verta, sellainen "uusi" mekko.

Vierailija
16/17 |
30.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen tilannut tuolta hääpuvun, jonka anoppi lyhensi sopivaksi. Vuokrasin vielä hääliikkeestä vannealushameen, niin kokonaisuus oli loistava. Puku sai paljon kehuja illan aikana.

Ja siis tilasin tuolta iltapuku-osastolta, kun halusin viininpunaisen hääpuvun.

Vierailija
17/17 |
30.05.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen ebayta! Sieltä saa n.100-150e tilattua mittojensa mukaan tehdyn mekon kiinasta. Ei se laatu ollut mitenkään päätähuimaavaa mutta ei mikään susikaan. Suosittelen. kannattaa katsoa että myyjällä on tyyliin 99% positiivista palautetta niin kelpo mekko tulee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä viisi