Olen vastuuton rahankäyttäjä. Luottotiedot säilyneet täpärästi jälleen kerran.
Olen elänyt yli varojeni, matkustellut, ja kuvitellut selviäväni mistä vain. Laskujen suhteen olen ollut piittaamaton, ja ottanut pikavippejä useamman. Tosin olen ne maksanut. Kaikki laskut laahaavat jäljessä. En maksa mitään eräpäivänä.
En edes halua tietää kuinka paljon olen maksanut perimiskuluja, käräjäoikeuskuluja jne. Nyt tilanne näyttää taas hyvältä, olen saanut soviteltua myöhässä olevat laskut sopiviin eriin. Mutta miten järkiintyä? Olen huomannut lapsessani samanlaista välinpitämätöntä asennetta, kuin mitä minulla on. Jos teini pyytää jotain, ja sanon että ei ole nyt rahaa, niin lapsi sanoo, että ota lainaa! Äsken teini sai oman Visa Electronin, ja hukkasi sen samantien. Tokaisi vaan, että oho, pitää soittaa sulkupalveluun.
Inhoan itseäni, etten opi ikinä. Mulla on vakituinen työ, mahdollisuus tehdä myös hyvin palkatusti lisätöitä niin paljon kuin haluan, opiskelen haluamaani akateemista alaa, olemme terveitä, meillä on kaunis koti jne. Miksi olen ehdoin tahdoin syytämässä itseäni ongelmiin ja opetan vielä lapsillenikin saman ajatusmallin..
Yksinhuoltajana ja tukiverkottomana mua ei edes kukaan pelastaisi mistään velkahelvetistä.
Auttakaa!
Kommentit (10)
ja maksat sillä kaikki luotot pois. Samalla poikkaise kaikki kortit ja irtisano postimyyntilit yms.
Jätät vain yhden luottokortin, jossa on isoin luotto pahoja päiviä varten.
kortin poikki. Ihme etteivät ole jo tehneet sitä puolestani..
ap
lopetat luottokortit. Piste. Otat vaikka itsekin sen Visa Electronin, jolla ei voi ylittää tiliä. Jos on aina ollut laiska laskujen maksaja, niin ikävä kyllä siitä tavasta on tooooodella vaikea päästä eroon. Suoralaskutus tietysti voi auttaa.
saa ilmaista apua ja neuvoja miten oppia hallitsemaan raha-asiat.Ne opettaa tarkkaan miten tehdä kuukausi budjetit yms.
jonne siirrät automaattisesti joka kuukausi säästöön rahaa. Ja mieluiten sellainen tili, josta et pysty nostamaan verkkopankin kautta rahoja, eli joudut menemään paikanpäälle. (Esim. kokonaan toinen pankki.)
Näin sulle kertyy vararahaa, etkä ihan niin helposti pääse niitä käyttämään.
Ne pikavipit ovat vihoviimeinen juttu. Luottoa käytetään meillä vain ison hankinnan tekemiseen ja sekin siksi, että luottokortilla saa tuotteelle lisätakuun. Samoin kortilla ostetaan lentoliput, vuokrataan auto, varataan hotellihuone tms. luottokorttia vaativaa. Minulle riittää Visa Electron ja sekin käy ulkomailla vaikka missä.
Laita luottokortti pois, kun et osaa sitä/niitä järkevästi käyttää. Kukaan muu ei sinua siltä pelasta. Saksi katki ja koita maksaa luotot pois ripeällä tahdilla.
Perusta "jemmatili", johon sinulla ei ole korttia. Laita sinne joka kuukausi tietty siivu tuloistasi, etkä koske rahoihin ellei ole ihan vihoviimeinen pakko (= keittiö on räjähtänyt tai sinulta on pää irti). Jemmatililtä ei vipata edes vitosta. Kun olet tovin säästänyt, uskallat ehkä muuttaa jemmatilisi määräaikaiseksi säästötiliksi, jossa on parempi korko. Sellaisella rahat ovat jäissä esim. 6 kk ja vapautuvat sitten taas käyttöösi.
Ala pitää kirjaa tuloista ja menoista. Kirjaa parin kuukauden ajalta jokainen pikkuostoskin eli kaikki ylös, pastillirasioista vaateostoksiin. Kerää kuitit lompakkoon ja kirjaa vaikka joka viikko menot taulukkoon. Tässä Marttojen seurantapohjia: http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/rahat/talouden_suunnittelu/
Ota teini mukaan talousremonttiin. Perustakaa teinille säästötili ja miettikää, millaisia summia käyttötilillä kannattaa pitää, etenkin jos korttikaan ei meinaa pysyä tallessa. Miettikää teinille tavoitteita, mihin haluaisi säästämiään rahoja käyttää ja millainen viikko- tai kuukausibudjetti hänellä on.
laittakaa vaan lisääkin vinkkejä, jos mieleen tulee. Ne on kaikki tarpeeseen. Tämän viimeisen sotkun hoito oli sen verran kallista ja stressaavaa, että olen tosissaan päättänyt korjata asenteeni.
ap
että tee myös vuosibudjetti, jossa näkyy vuotuiset pakkomenot, esim. sähkölasku, auton katsastus, TV-lupa sun muut isommat kertaerät, joiden ei pitäisi tulla yllätyksenä. Kun kirjaat asiat paperille, ne ovat oikeasti olemassa, eikä voi vetkutella asioiden hoitamisen kanssa.
Kirjanpidon pitäminen olisi sinulle nyt tosi tärkeä juttu, jotta näkisit miten paljon pakollisiin arkimenoihisi uppoaa rahaa ja mitkä menot ovat niitä vähemmän tärkeitä, joista voisi säästää. Jos et tiedä mihin rahasi menevät, on sinulla koko ajan pieni ahdistus päällä, koska tilisi ei ole hallinnassa ja pelkäät seuraavaa isoa laskua tai laskunippua. Ahdistus johtaa helposti tuhlaamiseen, tekee mieli käyttää rahaa silloin kun sitä tilillä on, kun ei "tiedä" onko sitä enää parin viikon päästä.
raha vaan mystisesti katoaa jonnekin (syödään huonosti ja käydään joka päivä kaupassa, tosi mystistä siis...) ja jotenkin ei saa otetta tästä taloudesta taas. ennen tätä suhdetta mulla oli tiukka kuri ja hallinta menoista ja laskin päiväbudjetit ja kaikki, mutta nyt on asiat ihan vinksallaan.
Aion soveltaa neuvojasi samantien. Sain toivonkipinän kirjoituksistasi :o)
ap
lopetat luottokortit. Piste. Otat vaikka itsekin sen Visa Electronin, jolla ei voi ylittää tiliä.
Jos on aina ollut laiska laskujen maksaja, niin ikävä kyllä siitä tavasta on tooooodella vaikea päästä eroon. Suoralaskutus tietysti voi auttaa.