Ujo lapsi
Onko oikeasti olemassa jotain terapiaa, jolla ujo lapsi oppii rohkeammaksi?
Vai onko ujo aina ujo? Ja päiväkodin ja koulun pitää vain sitten hyväksyä se?
Kommentit (4)
ja mielestäni tuen lasta oikein.
Törmään vain aina välillä päivähoidossa ja koulussa ammattilaisiin, joiden mielestä se on pahempi ominaisuus kuin esimerkiksi aggressiivisuus.
Tuntuu että se ujous otetaan henkilökohtaisena loukkauksena.
Ap
Ei estä selviytymistä ja menestymistä, jos lapsi hyväksytään. Ei tarvitse terapiaa.
"Törmään vain aina välillä päivähoidossa ja koulussa ammattilaisiin, joiden mielestä se on pahempi ominaisuus kuin esimerkiksi aggressiivisuus. Tuntuu että se ujous otetaan henkilökohtaisena loukkauksena."
No, mätiä ja sisältä erittäin rumia omenia mahtuu kaikkiin ammattikuntiin... :( Tuo on silkkaa yksinkertaisuutta heiltä, jota värittää ilkeä asenteellisuus, eikä sellaista noissakaan töissä pitäisi olla nähtävissä! Joo, suositaanpa vaan aggressiivisuutta, sillähän niitä kamalia sotia riittää tässä maailmassamme sitten ihan varmasti jatkossakin (puhumattakaan kaikesta muusta öykkäreiden aiheuttamasta loputtomasta murheesta).
Ei tätä maailmaa aina jaksaisi.
Lue Keltikangas-Järvisen tempperamentti-kirja (löytyy kirjastoista). Opit ehkä jotain lapsesi tempperamentista ja miten tukea ujoa lasta.