Lue keskustelun säännöt.
Onko uskovaiselle normaalia olla ennakkoluuloinen
09.03.2011 |
eri kulttuuriesta tulevia kohtaan? että mm. avioliitot eivät onnistu ja miehet eivät osaa tehdä töitä jne.? Kuulostaa niin kummalliselta.
Samoin hän sanoo että kaikki, patti uskovat, miehet pettää. Hänen oma isänsä petti hänen äitiään jatkuvasti.
Kommentit (2)
Ovat kaksi toisistaan riippumatonta asiaa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Itse olen uskova, ja elänyt yhteensä pari vuotta eri maissa Suomen ulkopuolella, ja hyvin monet uskovat tuttuni ovat liikkuneet keskimääräistä enemmän ulkomailla. Ihmisillä on esim lähetystyön kautta läheinen suhde moneen maahan. Usko yhdistää monesti enemmän kuin kansalaisuus.
Eli itse uskovana ajattelen, että monikulttuurinen avioliitto, missä jaetaan sama usko, on huomattavasti parempi idea, kuin samasta maasta kotoisin oleva pari, joilla on hyvin erilainen vakaumus.
Enkä ajattele, että kaikki paitsi uskovat pettävät.