mihin mennä su iltana?
Kaverin kanssa olisi tarkoitus nähdä jossain erikoisesta paikassa. Kallis ei saa olla, mutta erikoinen, jossa tulisi myös hyviä valokuvia.. Onko sellaistä Helsingissä?
Kommentit (5)
Luonto on kaunis, keskustassa otetaan valokuvia, jonka jälkeen tekisi mieli istua jossain lämpimässä. En yleensä käy missään, joten en tunne Helsingin suosittuja paikkoja olleenkaan.
Ai, ymmärsin aivan väärin, enkä ymmärrä vieläkään. Etsittekö RUOKApaikkaa tai illanviettopaikkaa? Ravintolaa, yöravintolaa? Mitä te oikein etsitte, kuvauspaikkaa sisältä vai ajanvietettä kuvaamisen jälkeen?
siellä on ravintola Jailbird. Pääsee tutustumaan eristysselliin ja punaiset tiiliseinät on kiva tausta kuville. Ruokakin on hyvää!
Tuskin mitään kovin erikoista julkista paikkaa löytyy, mutta erikoisten kuvien ottaminen tavanomaisissa paikoissahan on taitolaji. Erikoinenkaan paikka ei vielä takaa hyviä valokuvia, kuten varmasti tiedät.
Itse hyödyntäisin tämän hetkistä luonnontilaa, lunta ja jäätä, ja etsisin erikoisuutta siitä. Menisin ehkä Suomenlinnaan kuvailemaan jotain abstraktia, ei mitään hiton maisemakuvia tai yleiskuvia, vaan detaljeja ja yksinkertaistettuja juttuja.