Ennen oli DDR:ssäkin rajat suljettu ja kuinka hyvä
siellä olikaan!
Persuille menee ääneni, jos he saisivat täälläkin rajat kiinni!
Kommentit (10)
kulkemista muihin maihin. Eikä työtä tekevien tai turistien tuloa Suomeen. Eli en ymmärrä rinnastusta DDR:ään.
Neuvostoliitossa ja DDR:ssä oltiin muuten paljon suvaitsevaisempia kuin persut. Paljon ulkomaalaisiakin. Persut on NIIN hauskoja.
Annetaan niitten "elvistellä" yksi kausi ja sitten taas palataan normaaliin. Kuten meni edeltäjiensäkin kanssa...
Kun tarvitaan tekoja ja reaalipolitiikkaa niin yhden miehen retoriikka ei vaan riitä.
Nyt taas aika on otollinen tällaselle ja demokratiassahan (onneksi) eletään, joten annetaan persujenkin kukkia.
[Hih, suomalaiset saa toki kulkea ja mennä töihin ulkomaille, mut ei muita tänne...
että Suomi ei estä lähtemästä, mutta vastaanottava maa sanelee ne ehdot, millä suomalainen sinne otetaan jos otetaan.
Ennen oli DDR:ssäkin rajat suljettu ja kuinka hyvä siellä olikaan!
sivistymätön persujen kannattaja tai sitten olet sivistynyt persujen vastustaja. Veikkaan jälkimmäistä, koska ei kai kukaan pidä DDR:n systeemiä hyvänä?
Joten voimme ihan hyvin sulkea rajat ulkomaalaisilta.
-maahanmuuttokriitikko
Eivät ole sulkemassa rajoja.
Eipä taida ap:n kuvaamaa menoa löytyä enää kuin korkeintaan Pohjois-Koreasta.
Mutta jos se on vanhan kommarin taivas on tuollainen, niin ainahan voit tosiaan muuttaa sinne.
Oikeistovaltio = rajat suljetaan että maahan ei pääse ulkopuoliset sisään. Vrt. Yhdysvallat, EU
Vasemmistovaltio = rajat suljetaan että kansalaiset ei pääse maasta ulos. Vrt. Pohjois-Korea ja DDR
Dance dance revolution, mainio peli.
Maailmassa ei käyty koskaan kauppaa eikä kuljettu rajojen yli kun kansallisvaltioiden rajoilla oli vartiointi ja tarkastukset? Eihän mekään täältä suljetusta ruotsin siirtomaasuomesta silloin voitu mitään tervaa myydä orjalaivojen kylkiin, se on huijausta.
kulkemista muihin maihin. Eikä työtä tekevien tai turistien tuloa Suomeen.
Eli en ymmärrä rinnastusta DDR:ään.