Missä muualla ne 100 tavoittamattomissa olevaa suomalaista voivat olla kuin kuolleita?
Tietysti muunmaalaistenkin kadoksissa olevien omaisten tuska on varmasti suunnatonta :(
Kommentit (8)
Osa heistä siis asuu ihan vakituisesti siellä, se on heidän kotimaa. Eivät varmasti seuraa Supomen uutisointia mitenkään säännöllisesti.
Toivon mukaan ovat evakuointikeskuksissa, akku tyhjä ja/tai puhelin ja nettiyhteydet eivät toimi..
mutta jos ovat loukkaantuneita, niin silloinkin ilmoittaminen vaikeaa. Voi olla, ettei esim mitään henkkareita mukana ja jos ihminen ei itse kykene puhumaan tai muista kenenkään yhteystietoja tms. niin vaikeahan sieltä on ilmoitella. Hoitohenkilökunnalla ym. varmaan on kdet täynnä työtä loukkaantuneiden auttamisessa, henkilötietoja selvitellään ja ilmoitellaan kun aika antaa myöten.
Esim. Aamulehdessäkin joku Japanissa oleva suomalainen kommentoi, ettei lähetystöstä ole otettu yhteyttä, mutta ei ole myöskään itse sinne ilmoittanut olevansa kunnossa. Eivät kaikki varmaankaan ymmärrä olevansa potentiaalisia "kadonneita".
ilman sähköä. hissit ei toimi ja ulos ei pääse.
ilman sähköä. hissit ei toimi ja ulos ei pääse.
Siis jotain tilastojäämiä, ennen Japanissa asuneita, joiden muutto pois maasta ei ole viranomaisten tiedossa. Tai asuu Japanissa, mutta viettää aikaansa muualla maailmalla, eikä ole tullut ajatelleeksi ilmoittaa ettei edes ollut kotonaan.
Jos miettii sitä tapaninpäivän tsunamia Thaimaassa, niin siellähän kateissa olleet suomalaiset olivat lähinnä matkalla olleita ja luultavasti tuhon hetkellä olivat siellä alueella, eli hotellissa/rannalla. Japanissa on taas ihan asukkaita, eli saattavat olla muualla töissä, matkalla, Suomessa käymässä ja mitä lie. Eli suomalaisen katoaminen ei tällä kertaa tarkoita samaa kuin Thaimaan tsunamin aikana.
Ja he asuvat Tokiossa. Mutta kaikki oli poikki, sähköt, puhelimet, liikenne, kaikki. Hänelle ei tullut mieleenkään, että joku ministeriö heitä etsii. Oli vain hirveä huoli, kun eivät saaneet omaisille viestiä. Minä soitin hänen äidilleen, kun eihän vanhalla ihmisellä mitään tietokonetta ole. Ja soitin sitten sinne ulkoministeriöönkin, että hengissä ovat ja yrittävät pian päästä Suomeen.
Kännyköiden akut ovat tyhjät ja ladata ei voi.