Mitä ruokaa jauhelihasta?
Kaipailisin uusia ideoita siihen, mitä laittaisin jauhelihasta ruoaksi koko perheelle. Siis jotain muuta kuin makaronilaatikkoa, keittoa, lihapullia, pihvejä.
Kiittää!
Kommentit (8)
Hyvä kastike ja pastaa
Tortillan tai tacon täytteeksi
Pitsan täytteeksi
Kaalipataa
täytettyjä paprikoita
Katopa alla oleva linkki, siellä on paljon uusia vinkkejä perinteisistäkin jutuista:
http://reseptivihko.net/jauheliha/
käryytät ensin jauhelihan pannulla ja siihen sekaan vaan mausteita, tomaattimurskaa ja herkkusieniä. Yksinkertaista ja maustamalla saa hyvää!
Bolognaise
hampurilainen (okei siinä on pihvi)
pekoni-jauheliharullia (jauhelihamöntti uunipellille, pekonia ympärille kiepautus ja sit uunissa paistetaan)
suolainen lettutäyte (mä laitan vihreetä pestoa, sipulia ja jauhelihaa sellaiseksi murumössöksi jota sit lettujen väliin)
jauheliha-tomaatti-papumössö jota tortillojen väliin (lisäksi tarvii guacamolea, salaattikasviksia yms)
chili con carne
mureke (pelkkä lihapötkö tai täytettynä esim. hernemaissipaprikalla)
esim. jauheliha, paprika, jalopeno, sipuli
jauhelihakeitto
tortilloja
makaronimössöä
lihamureketta
jauhelihapihvejä
lihapullia
torttutaikinasta teet sellaisia taskuja, joiden sisään laitat jauhelihaa
risottoa
Eli voitaikinasta pohja ja kansi, sisään jauhelihaa, mausteita, vähän riisiä, valkosipulia, loraus kermaa
kastiketta (ruskea tai tomaatti)