Meidän perheessä on aika laiska käsihygienia
ja lapsi varsinkin pienempänä nuoli vaikka kassakoneen reunaa, lutkutti hihoja ja lapasten peukkua, söi räkää ja muutenkin oli aina lutkuttelemassa kaikkea ällöä.
Lapsella on ollut elämänsä aikana 1 korvatulehdus, yksi paha flunssa ja vesirokko. Poika täyttää nyt 9, eikä sairasta koskaan. Vatsatauteja on ollut 0, kihomatoja tai täitä ei ole ollut koskaan.
Ällöä eikö?
Kommentit (16)
vessakäynnin jälkeen, ja miten hyvin (huljaisu vai saippuakuuraus)?
Käytännössä lapsi pesee kädet vain päiväkodissa ;) Toki kerran viikossa suihkun yhteydessä kotona ja jos ihan näkyvästi likaantuvat. Muutaman kerran viikossa myös lavuaarissa vesileikit, jolloin toki kädet kastuvat.
Ei ole ollut yhtään vatsatautia, täitä, kihomatoja tai muutakaan.
Yksi hengitystieinfektio, jonka yhteydessä korvatulehdus lapsen ollessa alle 2v. Muutaman kerran yhden päivän lämpöilyä...
Ikää nyt 4v
eikö siis aina pestä wc-käynnin jälkeen käsiä?
Kun tuolla toisessa ketjussa kaikki muka pesevät (luulen että oikeasti eivät...)
Tosin minä pyyhin myös pyllynsä ;) Kohta, kun tämä muuttuu, niin pitää varmaan opettaa pesulle.
t. 4
mutta flunssia on kyllä ihan kiitettävästi ollut näiden 13 vuoden aikana, kun ensimmäinen lapsi syntyi.
Muistuttelen lapsia kyllä, että pesevät kädet vessakäynnin jälkeen ja tiedän, että ihan aina eivät pese.
mutta eihän se tee huonoa hygieniaa yhtään sen paremmaksi tai hyväksytymmäksi, ettei itse sairasta. Samalla tavalla sitä terveenä levittää pöpöjä tarttumaan heihin, joilla on huonompi vastustuskyky.
eikä syömään ruetessa,ulkoa tultaessa yms. paitsi perheen teini, hänkään ei tosin pienempänä, nyt on tullut joku siisteyspuuska;) Joka ilta kylläkin kaikki lapset käy iltapesulla ja esim. sukat ja alkkarit vaihdetaan jokapäivä, etten kyllä ihan ymmärrä jos kerta viikossa lapsi suihkussa käy. mutten ymmärrä älytöntä vouhkaamista käsihygieniastakaan. Sen vaadin että ennen leipomista/ruuan laittoa kädet pestään.
meilläkään enää pikkuvauva-ajan jälkeen olla oltu niin tarkkoja, eikä lapsi ollut ensimmäisenä vuonna kertaakaan sairaana.
Nyt isompana on pikkuflunssia ollut, mutta niistä tulee vain lisää vastustuskykyä, lapsen kädet pestään vain silloin kun ovat likaiset tai jos tullaan jostakin missä on ollut tosi paljon lapsia, ei nyt erikseen mitään tauteja kerätä. Omat käteni pesen aina kaupassa käynnin jälkeen, jotenkin ällöttää ne ostoskärryt, kun niitä pestään niin harvoin (ja tämäkin on enemmän minun korvieni välissä oleva ongelma, en ole saanut mitään outoja tauteja kaupassa käynnin jälkeen).
Liika hygienia on pahasta, onhan asiaa tutkittukin!
sitä vartenhan käytetään vessapaperia.
Meillä pestään aina ulkoa tulon jälkeen ja ennen ruuanlaittoa/syömistä - ja vessakäyntien jälkeen tarpeen mukaan.
kasien pesusta? Siihen kun ei auta hiustenkaan pesu! Tulevat jos lapsella on paa yhdessa jonkun kanssa jolla paataita!
Ei mitään tarvetta, sinnehän vatsaan vatsahappojen tapettaviksi ne menevät kaikki pöpötkin ja toisesta päästä ulos jos jotain jäi.
Ihan turhaa kaikki hygieniavouhotus. Jos joku ei kestä niin se on vaan luonnon tapa karsia heikot pois.
eikä olla koskaan (oikeasti, ei koskaan, lapset ehkä yhden päivän vuodessa pk:sta pois sairaustelun takia) kipeänä. Käsien pesu on itse asiassa kaikista paras tapa ehkäistä erilaisia flunssa- ja vatsapöpöjä, että älkää nyt kukaan vaan alkako käsihygieniasta luistaa terveyden nimissä ainakaan.
äitini oli hysteerinen hygienian suhteen. Kertoi minulle aina basilleista ja muista ja hinkkasi nurkkia. Lapsuudessa kärsin pahoista allergioista (joista monet lieventyneet sittemmin, mikä on kaiketi tavallista) ja olin jatkuvasti kipeä jo lastenastmani vuoksi. Lisäksi opit olivat menneet niin hyvin perille, että kaverin luona kyläillessäni n. 4-5:n vanhana kosketin vahingossa wc-pöntön sisäreunaa. Minut tultiin hakemaan kotiin sillä en saanut hysteriaani loppumaan.
eikä syömään ruetessa,ulkoa tultaessa yms. paitsi perheen teini, hänkään ei tosin pienempänä, nyt on tullut joku siisteyspuuska;) Joka ilta kylläkin kaikki lapset käy iltapesulla ja esim. sukat ja alkkarit vaihdetaan jokapäivä, etten kyllä ihan ymmärrä jos kerta viikossa lapsi suihkussa käy. mutten ymmärrä älytöntä vouhkaamista käsihygieniastakaan. Sen vaadin että ennen leipomista/ruuan laittoa kädet pestään.
Mutta en taas tajua tätä av-mallia. Tuossa toisessa "tartteeko pestä käsiä aina wc:n jälkeen" tms. ketjussa kaikki oli sitä mieltä että PITÄÄ KÄSIÄ PESTÄ _AINA_ wc:n jälkeen ja muutenkin koko ajan (eli kaikki oli ap:tä vastaan).
Miten sitten tässä ketjussa taas kukaan ei ole niin turhantarkka siitä???
ja immuniteettisysteemiin.
älkää nyt kukaan vaan alkako käsihygieniasta luistaa terveyden nimissä ainakaan.
Ihan varmasti aletaan. Allergiat on pahempi juttu kuin pari pienenä sairastettua flunssaa. Allergiat lisääntyy juuri siksi kun puolustusjärjestelmällä ei ole puuhaa, ja elimistö hyökkää ruoka-aineiden kimppuun.
Mieheni on lääkäri ja itse olen sairaanhoitaja. Ihan varmasti luistetaan hygieniasta yleensäkin ja meillä on koira, joka juoksee ravassa, syö pihalla kaikkea ellottavaa, pöpöistä ja tulee sitten sisään.
ovat eläintiloilta, missä kakkaa ja pöpöä on yllinkyllin.