Säästövinkit: Mistä olet tänä syksynä säästänyt?
Itse olen säästänyt lehtitilauksia lopettamalla, esim.
- hesari ei enää tule - säästö 200e/ vuosi,
- ei osteta ruokaa kioskeista- säästö 30% kerta,
- ei käydä ulkona syömässä eikä kahviloissa ( ei edes hampurilaisbaareissa) säästö 50%
- kissoille vain kuivanaksuja (ne ovat royal canin laatua kyllä, mutta ei osteta kallita kosteita kissaruokia)- säästö 75%
- ostetaan ruuat saksalaisesta lidlistä ( säästö 50 % suomalaiskauppoihin )
MITES muut?
Kommentit (8)
Vertaapa niitä hintoja tarkemmin.
Viimeksi kun kävin Lidlissä en löytänyt yhtään tuotetta joka olisi ollut halvempi kuin Prismassa.
Huvittavin oli joku juusto, joka oli jossain mega-alessa Lidlissä ja sen hintainen se juusto oli Prismassa ihan normaalisti.
kuten puuroja, kaalia, juureksia. Jugurteista ym. valitaan halvimmat ja jätetään kauppaan n.euron/purkki maksavat ihanuudet (näitä on mulla kulunut ennen paljon).
Käydään harvemmin kaupassa, jolloin heräteostoksia tulee vähemmän ja esim. kahvila- tai pikaruokakäyntejä, kun nälkä yllättää venyneen reissun aikana.
Syksyn harrastuksiksi valitsin itselleni ne edullisimmat, kaksi ilmaista ja kaksi joiden kausi maksaa 50-60 euroa, siis yhteensä 110€ jouluun mennessä. Ennen harrastuksia, joista maksoin saman jokaisena kuukautena.
Sovin kaveritapaamiset useimmiten ulkoilun ja liikunnan merkeissä, jolloin säästyy esim. kahvilarahat.
-en käy parturissa,värjään ite ja kaveri leikkaa
- en käy kasvo ym hoidoissa
- ruoka aina halvinta esim merkkiä ja kerran viikossa vaan kauppaan
- en heräteostoksia,en pyöri kaupoissa turhaan
vaan aina listan kanssa
- en kerää mtn sarjoja
- vaatteet korjailen vanhaa tai ostan alesta
tai kirpalta. silti meil ihan hienot vaatteet kun usein kehutaan
- en harrasta mtn kallista. lenkkeilen,uin ja teen pihatöitä,hyötyliikunta ja käyn ilmaiseksi ratsastamassa tutun hepalla tallitöitä vastaan
-ei käydä usein ulkona syömässä vaan teen ite
ruuat
-en osta dvd vaan vuokraan ym ym
shoppailemaan ja olen siis säästänyt tuhansia euroja.
ostettua niin paljon herkkuja ja muuta turhaa. Lastenvaatteet ja tulevien vauvojen tavarat ostan kirppikseltä ja huutonetistä. Lopetin yhden lehden tilauksen.
Yleensä olen ostanut syksyisin jotain uutta talven varalle, mutta nyt remontti on vienyt kaikki rahat. Pariin kuukauteen en ole pannut rahaa muuhun kuin remonttitarvikkeisiin, asumiseen ja ruokaan. Kun silmänympärysvoide loppui, en ostanut uutta. Kun huulipuna loppui, aloin käyttää toista väriä.
- en ole käynyt yhtä usein baarissa ja silloinkin kun olen käynyt, säästänyt drinksirahat (n.200€/kk)
- en ole tarvinnut yhtä useasti taksia kun voi olla omallakin autolla liikenteessä (150€/kk)
- laitoin salijäsenyyden tauolle (60€/kk)
- kesäloma vain kotimaassa kun ei päässyt enää lentämään (3500€)
Shoppailusta, kampaajasta, kosmetologista, ulkona syönneistä tai kotisafkoista ei ole vielä tingitty - uusia hankintojakin tehty aikalailla lastenhuoneeseen. Katsotaan miten kaikki muuttuu mammalomalla... (vai muuttuuko)
Kun söin viimeksi tiistaina, tulin reissusta tyhjään kotiin keskiviikkona, enkä ole jaksanut vielä käydä kaupassa. Pari kertaa kuussa yleensä tulee pari tällaista paastoa.