Aikuisiän adhd?
olen enemminkin rauhallinen kuin koko ajan sähläävä, mutta olen alkanut epäillä että minulla on adhd, sillä en keskity yhtään mihinkään.
Kun joudun lukemaan jotain asiatekstiä, luen ehkä puolet sieltä täältä hyppien eli lopulta minulla on joku puolinainen käsitysasiasta, samalla tavalla kävin kouluni ja saahan sillä 7-9 numeroita todistukseeen, vähän sinne päin, mutta ei täydellisesti.
Jos siivoan keittiötä pian huomaan peseväni makkarin ikkunaan ja keittiön pöytä on yhä raivaamatta, siis se mikä piti tehdä.
Nytkin minun pitäisi silittää, mutta tuli mieleeni millainen ilma on huomenna klo 15 kotipaikkakunnalla ja kohta taitaa palaa torppa kun unohduin tänne ihmettelemään käytöstäni.
Voiko tälle tehdä vielä tässä iässä jotain, siis 35v olen?
Kommentit (11)
aivan samanlainen. Nytkin oli vaikeuksia lukea tekstisi rivi riviltä. Joudun kirjoja lukiessakin palaamaan usein sivun alkuun kun hypin kappaleita.
Sama koti -ja leipätöissäni. Vaihdan alati tekemisiäni.
Olen tavallaan tottunut tähän, tosin välillä mietin, onko tähän mitään apua.
mutta kuulostaa pikemminkin ADD:ltä eli pelkältä tarkkaavaisuushäiriöltä ilman ylivilkkautta. Oletko nainen? Tietääkseni ADHD on yleisempi miespuolisilla ja ADD naispuolisilla.
Thomas Brown kuvailee ADD (tarkkaamattomuushäiriö) tyypilliset oireet:
Häiriintyy helposti ulkoisestä ärsykkeestä
Usein vaikeuksia seurata toisten antamia ohjeita
Vaikeuksia keskittymiskyvyn ylläpidossa
Vaikuttaa usein, ettei kuuntele, mitä sanotaan
Taipumus kadottaa tavaroita
Vaikeuksia organisoida päämäärätietoista tekemistä
Usein siirtyy keskeneräisestä tekemisestä seuraavaan
Lähde: http://web4health.info/fi/answers/adhd-add-difference.htm
noista ADD tyypillisistä oireista minulla on taipumus kadottaa tavaroita, siirryn usein keskeneräisestä tekemisestä seuraavaan ja jonkin verran vaikeuksia organisoida määrätietoista tekemistä.
Ohjeita sen sijaan osaan noudattaa, en häiriinny helposti ulkoisesta ärsykkeestä.
Tuota vaikuttaa usein siltä ettei kuuntele mitä sanotaan en ihan ymmärtänyt? Tarkoittaako se että kun pitää kuunnella ajattelee muuta vai sitä että keskittyy tekemiseen niin ettei kuule, tuo jälkimäinen minulla on usein kun keskityn johonkin talo saa kaatua enkä huomaa mitään.
ap
En tiedä, mitä kautta pitäis hankkia apua, tai tarvitsenko sitä lainkaan.
Itse sain ADHD-diagnoosin 26-vuotiaana.
Itse sain ADHD-diagnoosin 26-vuotiaana.
ollut positiivista vaikutusta sun elämään?
Terv. sua edellinen kirjoittaja
t. miltei 40-vuotias oikeastaan viimeiset 25 vuotta tuollaisista oireista kärsinyt. En ole ikinä osannut hakea apua, välillä siis sekin on unohtunut :)
suht normaalia elämää olen kuitenkin elänyt, mietin pitkään otanko buranaa päänsärkyyn ja yleensä päädyn siihen etten ota.
ap
Tosin 3 lasta, joista nuorin on 10 kk, vaikuttanee asiaan. Mutta silti.