Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kertokaa kuinka teitä kosittiin. Tarvitsen juttuja teatteria varten.

Vierailija
09.11.2010 |

Onko kenelläkään kauheita kosintatarinoita.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muttei kovin romanttinenkaan. Esikoinen oli syntynyt 3 viikkoa sitten, mulla repes pyrstö ihan täysin ja murtu häntäluu siinä rytäkässä. Jokainen vessassa käynti oli yhtä tuskaa ja kerran sitten huusin vessasta miehelle, että älä sitten enää ikinä tuu sen mulkkus kans mun lähelle, en enää kestä tätä kipua. Mies sit ootti vessan oven takana silmät pyöreenä vauva sylissään ja kysy, mennäänks naimisiin? Suostuin kyllä :D

Vierailija
2/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma rakkaani soitti töistä tullessaan että voitko pukee lapsen valmiiksi niin lähetään käymään kylillä. No, en ehtiny ees kysyä että minne mennään tms. No, äijä tuli kotia ja nappas multa pojan ja sano että hopusti nyt. No sitten ajeltiin eikä sano mitään ennen ku oltiin kirkkoherranviraston pihalla että no, mitäs tuumaat jos me haetaan nyt ne kuulutukset viimein. Minä siinä että TÄH?! Ookko tosissas!? Äijä että joo tietenki, eikö tässä oo tarpeeksi kauan jo ootettu!? Ja niin haettiin kuulutukset ja parin kuukauden päästä oli häät.

Että ei ollu romantiikkaa mutta mitä sitä turhaa, johan sitä romantiikkaa oli ollut 4vuotta ;)

Ja jälkeen vain naurattaa että niin, tulipahan päätettyä naimisiin menostaki ihan kai alta minuutissa.

Olin tuolloin 20v ja ihan varma että ollaan yhdessä iäti. Ja niin on oltukki. 20vuotta yhteis-eloa takana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli tapana juhlia jokaista seurustelun kuukauspäivää. Kun oltiin seurusteltu 1,5 vuotta käytiin työpäivän keskellä yhdessä lounalla ja mies sen jälkeen sanoi käyvänsä hoitamassa yhden jutun. Olin vähän ihmeissäni ja tapani mukaan yritin kiusotella siitä ja udella. Hän oli kuitenkin hyvin vaitonainen ja sanoi vaan että nähdään illalla se on yllätys.

Minä sitten meni häntä ennen kotiin ja luin sohvalla koulukirjoja. Kun mies tuli kotiin alkoi hän samantien puhumaan täysin arkisista asioista vaikka tietää minun olevan malttamaton. Kysyin yllätyksestä ja hän jatkoi arkisten asioiden puhumista. Otin muka loukkaantuneen ilmeen ja sanoin että kyllähän hän tietää kuinka malttamaton oon, jos mulle kerrotaan jostain yllätyksestä ja sit en saa tietää mikä se on. Mies sanoin "kyllä mä tiedän ja rakastan sua just tollasena (polvistu). Tuutko mun vaimoks?" Minä:"oikeestikko? joo joo jooo!"

Lounaamme jälkeen hän oli käynyt katsomassa sormuksia ja päättänyt sen että teetämme mieleiset. Hän näytti sitten kuvia siitä mitä oli suunnitellut minulle ja myöhemmin minä sain suunnitella hänelle sormuksen :)



Kun menimme naimisiin en edes halunnut toista sormusta, sillä en halua jättää ensimmäistä täydellistä sormusta toisen sormuksen varjoon. Enpä tiennyt miehen tuntevan niin hyvin mun makua :)

Vierailija
4/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olin jo seurustelun alkuvaiheessa kieltänyt miestä kosimasta, kun se on sellainen romantikko että olisi varmaan heti viikon jälkeen ostaa pätkäyttänyt kihlat tms. Ja olin itse tuolloin vasta 16...



Noh, asiaan. Sisko soitti ja ilmoitti menevänsä naimisiin. Aloin sitten miettiä että meidänkin varmaan pitäisi, kun ollaan kuitenkin heitä paljon kauemmin yhdessä. Sisko heitti siihen että "hei, pidetään tuplahäät...". Ja siitä se ajatus sitten lähti. Sovittuani siskoni kanssa yksityiskohdista soitin miehelleni, että "Hei, mennäänkö tuossa noin puolen vuoden päästä naimisiin". Mies sanoi "joo-o" ja niin me sitten mentiin :)

Vierailija
5/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oltiin jo puhuttu, että naimisiin mennään taatusti ja odottelinkin kosintaa. Kerran vähän hiprakassa avauduin miehelleni, että mikä siinä nyt kestää, miksi et vain kosi!

No kaivoi taskustaan sormukset ja kosi polvillaan. Kotona oltiin kahdestaan. Oli suunnitellut vähän muuta ja itseäni jäi kalvamaan, että "pilasin" hänen suunnitelmansa malttamattomuudellani. Mutta ihan onnellinen hetki sekin oli ja naimisiin mentiin siitä puolen vuoden kuluttua. Yhdessä edelleen.

Vierailija
6/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme olleet vasta 4 kk yhdessä. Olimme pöydän vastakkaisilla puolilla omilla koneillamme. Mies lähetti eräässä Facebook-sovelluksessa lahjaksi timanttisormuksen, viestissä luki: tuletko vaimokseni. Sen nähtyäni toisi kysymyksen vielä ääneen. Suostuin. ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua kosittiin munalla ;). Pääsiäisenä sain suklaapääsiäismunan jonka sisällä oli se normaali muovirasia mutta sisällä oikea timanttisormus ja paperi jossa luki tahdotko vaimokseni. Sormus suklaamunaan onnistui muistaakseni Kultasuklaalla tms. kun kävi siellä viemässä sormuksen jonka laittoivat munan sisään.