Minkä ikäisen lapsen laittaisit jo kerhoon jos kotihoidossa?
3 v:llekin on jo kerhoja, mutta onko sen ikäistä järkeä laittaa kerhoon vielä? Olisko 4v sopiva ikä?
Kommentit (7)
meijän kunnassa alko just 2-3 vuotiaille oma kerho ryhmä. kyllä toi meijän esikoinen siellä tuntu viihtyvän vaikka ikää on 1v 11kk.
kerho on kerran viikossa 2 tuntia kerrallaan.
kerkeenpä sillä välin käyä vauvan kanssa kaupoilla
Nyt viisivuotiaana menee kerhoon mielellään.
Minulla on tänään mennyt totaalisesti hermo joiden urpojen tarpeeseen tasapäistää kaikki ihmiset samanlaisiksi ja tuomita kaikki omistaan eroavaiset lapset, ratkaisut ja elämäntavat. Joten sori, jos kuulostan jotenkin tympeältä, ei ole sinun vikasi! : D
Eli vielä kerran: jotkut lapset tarvitsevat selkeästi jo muiden seuraa noin 3 -vuotiaasta lähtien. Jotkut viihtyvät puolestaan paremmin hiljaisissa kotiympyröissä.
Miltä oma lapsesi vaikuttaa? Onko tosi sosiaalinen ja viihtyy lapsiryhmässä? Vai onko ujompi ja hiljaisempi tyyppi, jota ahdistaa olla isossa porukassa?
3,5v voisi jollain olla sopiva ikä, jollain toisella hitusen yli 4v. Sillä välillä kuitenkin suurin piirtein. Juuri 3v täyttänyt ei välttämättä ole vielä ihan tarvetta laittaa yksin kerhoon. Tuon ikäisen kanssa voi kerhoilla yhdessä perhekerhoissa yms.
kolme 3v meni kerhoon, joka kaksi kertaa viikossa kahden tunnin ajan. Nyt nelivuotiaana kerhossa edelleen, mutta kolme tuntia kerrallaan. Tykkäsi heti alkujaan kovasti, kun sai ikäistään seuraa ja sellaista ohjattua toimintaa, mitä kotona ei saa.
2-vuotiaan kerran viikossa pariksi tunniksi. 3-vuotiaan parina päivänä viikossa.
Mut mä oon samaa mieltä, riippuu lapsesta ja tilanteesta. Ihan varmaa on se et muutaman tunnin kerhoilusta ei kyllä kukaan traumatisoidu eikä siitä pidä potea huonoa omaatuntoa, päinvastoin :)
kerhoo yhtenä päivänä viikossa. Kaipaili kovasti ikäistään seuraa.