10 vuotiaan pojan korva kutisee ja topsilla putsatessa
tulee rusehtavaa kosteaa nestettä topsiin. Mitähän tämä on ? Ei ole kuulemma kipeä kutisee vaan.
Kommentit (10)
korvatulehdus oirehtii nimenomaan kutinana, ei kipuna.
Älä muuten kaivele topsilla lapsen korvia. Korvaan ei saisi työntää maallikko mitään sormea pienempää, voit vahingoittaa tärykalvoa tai ainakin tunget vaikut tiukemmin siihen kalvon pinnalle.
tosin voi myös olla kivuton korvatulehdus, joten lääkärilläkäyntiä minäkin suosittelisin
iho voi myös ärtyä topsilla kaivamisesta. mulle kävi itselle niin, sain hirveän atooppisen ekseeman korviin. korvat kutisi ja valui visvaa ihan korvalehtiä myöten.
kortisonilla ja rapsuttelun lopettamisella pääsin eroon.
iho tulehtuu helposti, joten tulehdus voi olla siinäkin. vie lääkäriin
Muuten ovat todella likaiset ja kutisevat. Itsekin putsaan omani joka kerta kun pesen hiukset eli joka toinen päivä.
Toisella lapsella liimakorva ja sieltä vasta töhnäistä tuleekin.
t. se 1-2 krt/ vko putsaava
esim. meidän lapsilla tosi paljon. Pienempänä lääkäri puhdisti korvat imurilla, mutta nykyisin koululainen haluaa mieluummin että huudellaan vedellä. Eli apteekista sellainen puhdistussetti jossa on puhdistusainetta, pumppupallo ja ohjeet. Eristyisesti kesän alussa lääkäri on suositellut puhdistamaan korvat, koska kastuessaan esim. uidessa vaikku turpoaa ja alkaa kutittaa sekä haitata kuuloa. Puikolla vaikku vaan työntyy syvemmälle, sitä eivät suosittele.
ja ei ole juuri korvatulehduksista kärsinyt. Kuopuksella taas on ollut tulehduksia ja töhnä keltaisempaa.
Eli ei se väri kerro tulehduksesta. Isommalla tulee muutenkin enemmän töhnää korvista, joten luulen, että on ihan hyvä asia...ainakin meillä:)
Minäkin putsaan lasten korvat 1krt./vko.
olet huono äiti