Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taapero 1v 4kk ei nuku päiväunia, lopullistako?

Vierailija
31.05.2010 |

Meidän toinen lapsi on nyt 1v 4kk ja on kohta kuukauden jättänyt useampana päivänä päikkärit väliin. Ei ole kyllä aiemminkaan nukkunut kun puoltuntia aamupäivällä ja puoltuntia iltapäivällä. Nyt ei siis ole kun muutamana päivänä kuukauden sisällä nukkunut päikkärit. Useimmiten on ihan hyväntuulinen, vaikkei nuku päikkäreitä, välillä ilta menee kiukutteluks kun on yliväsynyt ja tällöin kyllä sit nukahtaa yöunille hieman aiemmin, tosin herää taas aamullakin aikaisemmin ja saattaa valvoa koko seuraavan päivän.



Esikoinen (nyt jo koululainen) nukkui muistaakseni ihan 4v ikään asti 2-4tunnin päikkärit. Keskimmäinen on aina ollut vähäunisempi, mutta toivoin kyllä, että hieman pidempään nukkuis ees nuo lyhyet päikkärit, sais ite ees välillä hengähtää. Lisäksi meillä on 2kk ikäiset kaksoset ja he kyllä nukkuu sitten taaperonkin edestä.



Mietin lähinnä, että jos päikkärit jää jo nyt pois niin onko siitä jotain haittaa? Tuntuu tyhmältä tällasta ees kysyä, mutta käynyt sekin mielessä. Toivon kyllä, että tämä ois vaan ohimenevää, mutta eipä tuota saa väkisinkään nukkumaan.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
01.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pois ja yössä olen nukkunut sillon 8-9tuntia. Ihan normaali minusta on tullut.

Vierailija
2/6 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

jokin menee väärin, jos ei uni päivällä ole tullakseen. lisää liikuntaa ja sopivammat yöunet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainakin meidän lapsella aina välillä unet heitteli hassusti kun muutteli rytmejään... Mutta kuten sanoitkin, väkisin ei lasta nukkumaan saa :)



nim. joskus kaikensa koittanut (autot, vaunut, liinat, ulkona nukkumisen, sisällä nukkumisen, sylin... Lopulta äidillä menee hermo totaalisesti ja pieni vaan katsoon suurin silmin että ota äiti ihan rauhassa, nyt ei vaan uni tule.. ;))

Vierailija
4/6 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä taapero lopetti juurikin tuossa vaiheessa ja neuvolasta sanoivat että se on niin yksilöllistä ja riippuu sitten yöunien määrästä tarviiko asiaan puuttua. Meillä yöunta kuitenkin 13h niin ei asiaan puututtu.

Mä oon itekkin lopettanu päiväunet samassa iässä, enkä nyt niin hullu tai sairas ajattele olevani ;)

Vierailija
5/6 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän siis kyllä, että ne unet olisivat taaperolle hyväksi, mutta on tässä kuukauden aikana tullut kokeiltua vaikka mitä konsteja, mutta kun ei nuku niin ei nuku.

Yöunistakin koitettiin vähentää, että nukkui vaan 7tuntia, mutta siitäkään ei ollut apua, saattoi silti valvoa koko päivän.

ap

jokin menee väärin, jos ei uni päivällä ole tullakseen. lisää liikuntaa ja sopivammat yöunet.

Vierailija
6/6 |
31.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän jätti päiväunet pois 1v 9kk iässä ja ennen 1,5v ikää alkoi olla jo välillä koko päivän hereillä, mutta suurimmaksi osaksi nukkui vielä päikkärit. Tyttö siis nukkui yhdet 1,5h päikkärit ja yöllä nukkui vaihtelevasti (jos nyt oikein muistan) 7-10h.



Nyt tämä meidän tyttö on jo teini-ikäinen eikä mitenkään eroa muista ikäisistään muuten, paitsi että tarvitsee yössä unta vain 5-6tuntia, harva kaverinsa nukkuu yössä noin vähän, siis jos saa nukkua pidempäänkin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi yhdeksän