Miten olette opettaneet lasta ajamaan ilman apupyöriä? Oletteko vaan ottaneet apupyörät pois ja taluttaneet lasta alussa?
Kauanko kesti ennen kuin lapsi lähti ajamaan ilma talutusta?
Mun vajaa 6v poika on tosi arka eikä meinaa uskaltaa ajaa vaikka häntä talutettaisiin
Kommentit (6)
5v optteli ensin tasapainon niin, että vain potkutteli pyörällä kun jalat kerran ylettivät maahan. Siitä se lähti. Bonuksena 3v oppi ajamaan samalla kertaa ilman appareita :)
On kyllä muutenkin liikunnallisesti lahjakas, ja luonteeltaan tosi rohkea. Meidän vanhempi tyttö taas harjoitteli ilman apupyöriä ajamista 2-3 viikkoa, on paljon arempi luonteeltaan, eli luonne varmasti tosi paljon vaikuttaa! Siitä vaan ota apupyörät pois, ja alkuun tosiaan pidät siitä takaosasta kiinni, ja kannattaa vauhtia pitää yllä, sillä hitaalla vauhdillahan on kenen tahansa vaikea pysyä pystyssä! Siitä vaan pikkuhiljaa harjoittelette, välillä voit yrittää päästää irti, ja kannusta, vaikka kaatuukin.... Onnea harjoitteluun!
3v sen sijaan kiitää 100 lasissa joten enpä ihmettele, että rohkeutta riitti.
Taidan tehdä samoin kuin tuo 3, jos vaikka pienempikin oppisi ajamaan ilman apupyöriä.
ap
5v on arka kokeilemaan, mutta jos rohkenisi harjoitella 12-tuuman pyörällä...
Etteivät koko ajan osu maahan vaan vasta silloin, jos pyörä meinaa kallistua jommalle kummalle puolelle..? Vai onko se jotain vanhaa tekniikkaa?