Mun kolmevuotissuunnitelma! Entä sun?
Hei! Olen päättänyt lähteä ensi syksynä töihin ja laittaa osaksi viikkoa kolme lasta hoitoon. Osan viikkoa hoitaa sukulainen. Kotona oloa takana syksyllä yhteenä 5v9kk.
Hankin vakityön ja kun esikoinen menee kahden vuoden päästä kouluun, koetamme saada vielä yhden vauvan, jonka kanssa jään äitiyslomalle ja esikoisen koulun alkua turvaamaan.
That ´s simple! Tosiasiassa elämä on monimutkaista ja jokainen lapsikin on pitänyt tekemällä tehdä. Mutta hyvin suunniteltuhan on puoliksi tehty!
Mitä sinä suunnittelet (ja tietenkin toteutat)?
Kommentit (5)
tehdä töitä kotona ainakin seuraavat kaksi vuotta kunnes esikoinen menee kouluun, luultavasti viisi vuotta että kuopuskin saa ekan luokan käytyä. Tarkoitus olisi myös maksaa asuntolaina pois viidessä vuodessa..jotta voisi ottaa lisää lainaa ja rakentaa unelmien talon:)
jäädä vajaan kuukauden päästä äitiyslomalle ja ottaa 3- ja 5-vuotiaat miehen lapset päiväkodista kotihoitoon. 5-vuotias aloittaa syksyllä esikoulun, jossa tulee olemaan vain sen eskariajan. Me ollaan se kolme vuotta 3-vuotiaan ja vauvan kanssa kotona. Sitten saiskin jo syntyä seuraava, ja seuraava aloittaa eskarin..:)
saisin jatkossakin työllistettyä itseni niin, että teen kotona töitä. Kolmen vuoden kuluttua esikoinen pähkäilee ysiluokalla ammatinvalinta-asioita, toinen on seiskalla ja varmaan aika murkku jo, kolmas käy lähikoulun toista luokkaa ja kuopuskin on jo eskarin kevättä menossa. Eli lapset ovat isoja. Toivottavasti minulla on jo silloin koira, jos ei ole, niin seuraavana kesänä hankin. Ukon kanssa välit ovat toivottavasti paremmat kuin nyt (tai sitten olemme eronneet).
toinen lapsi, väitös, uusi työpaikka, uusi asunto.
Jokainen näistä on epävarma
Kolmen vuoden päästä kandi suoritettuna ja maisteriopinnot vauhdissa. Kolme lasta koulussa ja nuorimmainen hoidossa.