Onko 10kk enää vauva?
Mun mielestä ei varsinaisesti.Alkaa olemaan jo taaperon puolella..vai?
Kommentit (13)
Riippuu varmaan tapauksesta. Meidän 9kk tyttö alkaa, siis mun mielestä, olemaan enemmän taaperon puolella kun vauvan. Liikkuu jo näppärästi ja "puhetta" piisaa.
että alle vuoden ikäinen on vauva. puhutaanhan aina vauvavuodestakin..
monenmoista, en osannut heistä enää vauva-sanaa käyttää :)
1-vuotiaskin on vauva. Esikoinen kyllä tuntui tosi "isolta" jo alle 1-vuotiaana, mutta nyt useamman lapsen perspektiivillä meidän viimeinen oli viellä 2-vuotiaanakin vauva... 1-vuotias on sellainen kävelevä vauva.
Meidän 10kk kävelee lyhyitä matkoja eikä ole muutenkaan sellanen vauvamainen, leikkii, osaa muutaman lusikallisen syödä itse, juo nokkamukista itse yms.
En osaa pitää enään vauvana, taaperona ennemmin.
AP
normaaleja 10kk ikäisiä, jotka ei osaa juoda nokkamukista itse?
Vilpittömästi kyselen, kun meidän 10kk (joka ei vielä kävele tms.) on kyllä jo puolivuotiaasta tuon taidon osannut.
saa lusikan suuhun ja sanoo jo neljä selvää samaa + ymmärtää paljon ja kommunikoi juttuja omalla tyylillään.
Kyllä niitä on yllättävän paljon.Ja sitten taas on myös joitain 4-vuotiaita jotka juo pelkästään nokkamukista,eivätkä osaa juoda normaalista mukista/lasista.
lapset juoneet nokkamukista ollenkaan. en ole sitä ees antanut, kun en koe tarpeelliseksi. Mutta asiaan. on 10kk minusta vielä vauva, vaikka käveliskin. Sen huomaa sit, kun omat lapset on vanhempia niin kymmenkuiset todella ovat vauvoja. Eilen ystäväni 10kk vauva mukana kahvilareissulla ja vauvahan se toki oli, vaik jo vähän pikkupojan näköä.
normaaleja 10kk ikäisiä, jotka ei osaa juoda nokkamukista itse?
Vilpittömästi kyselen, kun meidän 10kk (joka ei vielä kävele tms.) on kyllä jo puolivuotiaasta tuon taidon osannut.
Toi sun kommenntti on aika vajakki...ei millään pahalla...
ihan lapsesta! Oma lapseni ei tunnu oikein enää vauvalta nyt 10kk iässä; vilkas ja eläväinen lapsi, joka viihtyy parhaiten pystyasennossa. Ei edes mielestäni näytä enää vauvalta kasvoiltaankaan ja vauvamainen jokeltelukin on jo taakse jäänytttä.
Joku toinen 10kk, joka on vasta oppinut konttaamaan eikä jokeltelekaan vielä, tuntuu kyllä vielä vauvalta ja kutsuisin helpommin vauvaksi tällaista lasta kuin omaani.
Kun opettelee kävelyä jne.