Revin juuri vahingossa luomen irti!!!
Voi ei! Toisessa pakarassa oli joku näppylä, ja nyppäsin sen ajatuksissani irti, ei sattunut tai mitään mutta nypin sen irti, ja katsoessani huomasin että se olikin suurehko luomi!! Verta tulee ihan hitosti! Voi vitsi sentään, mahtaako tuosta nyt sitten tulla jotain ongelmia...?
Kommentit (17)
Ei ole mitään haittaa, luomia saa repiä irti niin paljon kuin sielu sietää.
Myöhemmin ihotautilääkäri totesi, että se oli syylä. Mulla on mm. selässä syyliä, jotka näyttää ihan luomilta. Ehkä se oli sullakin sellainen?
luomen vaikka kuin monta kertaa ja vielä kasvoista. Ei kai se vaarallista..en tiiä.
Se, että vertavuotavat luomet pitää poistaa, johtuu siitä, että melanooma myöhäisemmässä vaiheessa vuotaa ihan "itsestään" verta, ei siitä, että luomen rikkominen jotenkin tekisi siitä pahanlaatuisen.
Revin luomeni irti voiko tulla iho syöpä??
Evu kirjoitti:
Revin luomeni irti voiko tulla iho syöpä??
Voi. Voi tulla, vaikka et olisi repinytkään.
Mulla oli iso luomi selässä ja luulin sitä punkiksi. Pakotin mieheni nykäisemään sen irti punkkikynällä. Hän kyllä yritti sanoa, ettei näytä punkilta, mutta minä siihen, että kierrä vaan ja nykäise. Hän saikin punkkikynän lenkin luomen alle, joten tuo luomi irtosi nätisti ja kokonaan. Sattui saakelisti ja alkoi tulla verta. Sitten aloimme etsiä "punkkia" lattialta. Kun se löytyi, tajusin että se oli selässäni ollut rasvaluomi. Mitäs nyt, seurailenko vain tilannetta? Kasvaako luomi takaisin. Laitoin sen pakastimeen, mikäli lähden tästä lääkäriin ja hän haluaa laittaa luomen patologille.
repäsin luomen vahingossa irti se oli pieni mutta voiko tulla ihosyöpä?😭
Evu kirjoitti:
Revin luomeni irti voiko tulla iho syöpä??
Ei nosta riskiä nykytiedon mukaan.
Minulle tulee joksus pehmeitä fibroomia eli ihon sidekudoskasvaimia, siis pieniä luomen näköisiä palleroita, jotka ovat koholla ihon pinnalla. Niitä tulee kaulaan ja kainalon alueille. Olen poistanut niitä terävillä leikkurisaksilla, mutta kuulemma omenaviinietikkallakin saisi tuloksia aikaa. Minusta se omenaviinietikkatouhu on hidasta ja siksi nappaan pallerot saksilla pois. Verta tulee muutama pisara, mutta se ei ole vaarallista.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole mitään haittaa, luomia saa repiä irti niin paljon kuin sielu sietää.
Eli siis voiko ihosta hieman koholla olevan luomen repiä irti vaikkapa pinseteillä? Lähteekö miten helposti?
Ja kauhistelijoille tiedoksi, tuskin sitä lääkärissä kuitenkaan poistettais, niin mietin saisko poistettua omatoimisesti.
Joo, se oli sit siinä. Vuodat kuiviin.
Evu kirjoitti:
Revin luomeni irti voiko tulla iho syöpä??
Silmäluomet? Onkohan tämä vielä hengissä?
Vierailija kirjoitti:
Joo, se oli sit siinä. Vuodat kuiviin.
Tai siis, on jo vuotanut kuiviin. Vanha aloitus.
Hygienia sitten voi tulla sepsis eli verenmyrkytys, ei siis likaisilla instrumenteilla.
Olehan huoleti.. Mä kerran teininä leikkasin iteltäni luomen irti kynsisaksilla.. Puudutin jääpalalla ja nipsautin irti.. Eikä siitä muuta seurannut, kuin pari tippaa verta..
(syynä tähän siis se, että luomi oli sellainen ruma "puolipallo" ja se näkyi, jos käytti paitaa, jossa oli vähänkin avarampi kaula-aukko.. Ja äitini ei tietenkään voinut tajuta, että se olis pitäny käydä lekurilla leikkauttaan pois HETI!! Voi niitä ulkonäköpaineita..:D)